Nyheter

Bru erstattet ferje da Aure slo seg sammen med Tustna for noen år siden. Nå vil mange at kommunen skal skifte fylke. Arkivfoto: Ole Morten Melgård
Bru erstattet ferje da Aure slo seg sammen med Tustna for noen år siden. Nå vil mange at kommunen skal skifte fylke. Arkivfoto: Ole Morten Melgård

Vil ha nok en kommune til Trøndelag

Folkeaksjon for å få nok en kommune til å flytte fra Møre og Romsdal til Trøndelag fylke.

Publisert Sist oppdatert

Aure kommune har sagt nei til sammenslåing med andre, men nå må spørsmålet om fylkestilhørighet antakelig behandles i kommunestyret.

Ifølge NRK Møre og Romsdal har et innbyggerinitiativ samlet godt over 300 underskrifter med krav om å bytte fylke.

Tidligere varaordfører Bjørn Oldervik (Ap) er en av dem som står bak initiativet, forteller NRK. 

– Bakgrunnen er den folkeavstemninga vi hadde om kommunestruktur. Der ble det også stilt spørsmål om vi ville går nordover eller sørover dersom vi ble slått sammen med tvang, og 74 prosent av innbyggerne svarte da at de ville gå nordover, sier han til NRK.

Nabokommunen Halsa har vedtatt sammenslåing med Hemne og Snillfjord - og dermed fylkesbytte. En annen kommune på Nordmøre, Rindal, har i mange år ønsket å skifte fylke.

Regionrådet på Nordmøre gjennomfører nå en utredning om hvorvidt hele fogderiet kan flytte over til Trøndelag. Sist uke var nettopp det tema for regionrådet i Orkdalsregionen:

– Det er veldig spennende det som skjer på Nordmøre nå. Å få med oss Nordmøre vil være viktig for vår region fordi det vil skape et tyngdepunkt sør for Trondheim, mener ordfører i Orkdal Oddbjørn Bang (Sp). 

Powered by Labrador CMS