Nyheter

Bærum fikk mest fra barnehagepotten

Bærum kommune fikk mest og Ringebu minst av de 270 kommunene som er blitt tildelt statlige skjønnsmidler for å senke barnehageprisene.

Disse kommunene fikk mest av skjønnsmidlene
Bærum12 878 000
Oslo12 631 000
Trondheim7 808 000
Bergen7 024 000
Asker4 572 000
Tromsø4 550 000
Fjell4 082 000
Bodø4 043 000
Ullensaker3 842 000
Skedsmo3 170 000
Elverum2 940 000
Ålesund2 916 000
Vestby2 855 000
Drammen2 365 000
Horten2 328 000
Nittedal2 289 000
Kristiansand2 264 000
Skjervøy2 137 000
Porsanger1 997 000
Ringerike1 930 000

Med nesten 12,9 millioner kroner får Bærum til og med mer enn Oslo, som må nøye seg med 12,6 millioner. På de neste plassene følger Trondheim, Bergen. Asker, Tromsø, Fjell og Bodø kommuner.

Det viser oversikten Barne- og familiedepartementet (BFD) la ut på sine nettsider fredag. Totalt har departementet nå fordelt drøyt 188 millioner kroner til 270 kommuner. Disse har i gjennomsnitt fått nærmere 700.000 kroner. 18 kommuner får mer enn 2 millioner kroner, mens 51 kommuner får mindre enn 100.000.

De 20 kommunene som i perioden 2000 – 20003 deltok i forsøket med rammefinansiering, har foreløpig ikke fått noe. Tildelingen til disse skal være klar 19. mai. Stavanger og Lillehammer er blant kommunene som må vente i spenning til over helgen.

Vet ikke om 12,9 millioner er nok

Kommunalsjef Erik Førland i Bærum sier kommunen blir premiert fordi den hadde stor barnehageutbygging i 2003. Utbyggingen skjedde i privat regi, men med kommunale tilskudd.

Med 12,9 millioner blanke kroner vil Førland likevel ikke være med på at Bærum er en vinner i forbindelse med maksprisreformen.

– Jeg vet ennå ikke om dette vil være nok. Pengene skal jo dekke både makspris, søskenmoderasjon og likeverdig behandling. Det er ennå noen regnestykker jeg ikke har fått gjort, sier han.

Førland mangler fortsatt regnskapstall for en del av de private barnehagene. Han vet derfor ikke hvor mye kommunen må ut med for at også disse skal klare maksprisen. Det han derimot vet, er at de nasjonale satsene for søskenmoderasjon, som Stortinget vedtok før påske, påfører kommunen en merutgift på 7,8 millioner kroner årlig.

Stortinget bestemte at søsken nummer to skal ha minst 30 prosents rabatt, og øvrige søsken minst 50 prosents rabatt. Både maksimalprisen på 2.750 kroner og satsene for søskenmoderasjon skal gjelde i både private og offentlige barnehager fra 1. mai.

– Det er nok, sier Dåvøy

– Jeg forventer at foreldre skal ha en foreldrebetaling under maksimalprisen etter 1. mai. Med skjønnsmidler og videreføring av de midlene kommunene allerede bruker på barnehager, vil kommunene være i stand til dette, sier barne- og familieminister Laila Dåvøy (KrF) i en pressemelding.

Vestby kommune i Akershus har høy barnehagedekning og driver de billigste barnehageplassene i landet. Det hadde den regnet med å bli straffet for i tildelingen av skjønnsmidler. Men kommunen fikk nesten 2,9 millioner kroner.

– Er det sant? Du verden! Det var da veldig hyggelig. Rettferdigheten vinner, sier en gledelig overrasket enhetsleder for barnehager i Vestby, Lisbeth Sundet, til Kommunal Rapport.

– Vi har nok av utfordringer, ikke minst i forhold til å likebehandle de private barnehagene. Med mer penger blir verden lettere.

Ringebu kommune i Oppland får 3.000 kroner, det minste beløpet barne- og familieministeren deler ut.

– Det var raust, kommenterer pedagogisk konsulent Britt Åse Høyesveen i Ringebu ironisk.

– Nei, dette er jeg ikke fornøyd med. Det er en god del mindre enn det jeg hadde regnet med, og så lite at det ikke betyr noe som helst. Det er bare en stor vits.

Fordelingen av skjønnsmidler til kommunene er lagt ut på Barne- og familiedepartementets hjemmeside, http://odin.dep.no/bfd/norsk/

Skrevet av: Ole P. Pedersen

Powered by Labrador CMS