Nyheter

Kulturleder anmeldt for utroskap

En 42 år gammel tidligere kulturleder i Bergenhus bydel i Bergen er politianmeldt for økonomisk utroskap. Han skal ha brukt millionbeløp på uvanlig kostbart teknologisk utstyr til kulturformål, i en tid det var innkjøpsstopp i Bergen kommune.

Publisert Sist oppdatert

Kommunaldirektør Arne Mikael Landro bekrefter overfor Bergens Tidende at saken også kan få konsekvenser for tidligere bydelsdirektør Ole Vorland og tidligere økonomisjef Ole Rasmussen.

Internt i toppledelsen i Bergen kommune er det allerede avklart at både Vorland og Rasmussen ville blitt fjernet fra stillingene sine, hvis de fortsatt hadde hatt det økonomiske ansvaret for Bergenhus bydel. Men bydelsordningen opphørte å eksistere sommeren 2004. På den annen side er de begge «sparket oppover» i systemet, og er nå henholdsvis seniorrådgiver og økonomisk rådgiver i Bergen kommune.

Begge burde ha vist årvåkenhet, mener Landro.

- Til nå har Kommunerevisjonen og andre i kommunen brukt tid på å kartlegge den vonde saken om innkjøpene til kulturlederen. Nå må vi få vurdert om saken også skal få konsekvenser for andre, sier han til BT.

Den anmeldte kulturlederen er gransket for innkjøp for 2003 og fram til bydelsordningen ble omstrukturert sommeren 2004. I denne perioden gikk han til omfattende innkjøp av det finansdirektør Per Kristian Knudsen betegner som luksuriøst teknologisk utstyr.

- Det handler om datautstyr, stereoanlegg, mobiltelefoner og annet teknologisk utstyr i prisklasser som ikke kan betegnes som annet enn luksusklasse, og som er hinsides mer kostbart enn det som er normalt at en kommune skal kjøpe inn, sier Knudsen til BT.

Powered by Labrador CMS