Nyheter
Sponsing av private barnehager er ok
ESA synes det er greit at kommuner subsidierer husleien til private barnehager som driver i kommunens lokaler. Oslo kan fortsette dagens praksis.
Denne formen for nĂŚringsstøtte pĂĽvirker ikke handelen i EĂS-omrĂĽdet, fastslo ESA 18. desember i fjor.
Helt siden 1962 har Oslo kommune gitt private barnehager anledning til ĂĽ leie kommunale lokaler til langt under markedspris.
EĂS-avtalens overvĂĽkingsorgan har gransket denne ordningen, som i utgangspunktet er et klart eksempel pĂĽ subsidiering av private institusjoner. Men det kom altsĂĽ fram til at ordningen ikke vrir konkurransen mellom EU- og EĂS-landene, og derfor ikke er i stred med EU-reglene for ulovlig nĂŚringsstøtte.
I en pressemelding slĂĽr det fast at ordningen utelukkende tjener et lokalt marked, der det er underskudd pĂĽ barnehageplasser. Det peker pĂĽ at ingen private barnehager drives av selskap utenfor Norge, og at de lokale barnehagene ikke drives ut fra rene profittmotiv.