Nyheter

Lover gratis skolebøker 373 millioner kroner

I løpt av tre år skal alle elever i videregående skole få gratis skolebøker og et ikke-behovsprøvd stipend, lover kunnskapsminister Øystein Djupedal (SV).

Publisert Sist oppdatert

Regjeringen foreslår i statsbudsjettet som legges fram 6. oktober å bevilge 373 millioner kroner i 2007 til gratis læremidler, skriver Aftenposten.no.

Under et besøk på Foss videregående skole i Oslo lekket kunnskapsminister Djupedal fra statsbudsjettet for neste år, ifølge avisen.

Andreklassingene neste høst er de første som slipper å betale bøkene selv. Ordningen skal lovfestes og innføres gradvist over tre år. Elevene vil i tillegg få et stipend til andre utgifter. Størrelsen på stipendet avhenger av hvilket studieprogram man har, og kan brukes på alt fra kalkulator til ski.

Ifølge Djupedal er det praktiske og økonomiske årsaker til at gratis læremidler innføres gradvis.

- Det er mye mer praktisk for skoleeierne å fase inn. Det vil også gi bedre anvendelse av bøkene som er i bruk, sier Djupedal til Aftenposten.no.

Pengene vil bli delt ut til fylkeskommunene, som selv bestemmer på hvilken måte gratisordningen skal organiseres, gjennom utlån eller stipend.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS