Nyheter

Bykle fire ganger så rik som Sandefjord

Bykle kommune var også i 1999 rikest i landet, Sandefjord fattigst. Bykle har fire ganger så god råd som Sandefjord per innbygger. Kraftkommunene troner suverent på inntektstoppen.

Bykle har 3,7 ganger så store inntekter per innbygger enn gjennomsnittet av kommunene. Eidfjord, Aurland, Modalen og Sirdal har også mer enn dobbelt så god råd som gjennomsnittskommunen.

Kommunaldepartementet har beregnet inntektene i 1999 korrigert for ulikheter i utgiftsbehov, slik at tallene skal gjenspeile den reelle velstanden i kommunen. Bykle troner på toppen med 372 prosent av gjennomsnittlig inntekt. Bykle var på topp også i 1998, med fem ganger så god råd som andre kommuner.

Kraftskatten utjevnes ikke

På bunnen finner vi Sandefjord med 85 prosent av gjennomsnittet. Bykle har dermed fire ganger mer penger til disposisjon per innbygger enn Sandefjord. Sammen med Sandefjord finner vi mange av de andre kommunene i Vestfold. Sandefjord var også på inntektsbunnen i 1998. Årsaken til de store ulikhetene mellom kommunene er skatter fra kraftselskapene. Eiendomsskatt og konsesjonskraftinntekt inngår ikke i grunnlaget for beregning av rammetilskudd til kommunene. Disse skattene utgjør ca. 3 milliarder kroner pr år og fordeler seg på et fåtall småkommuner. Statkraft betaler alene omtrent 1 milliard kroner i kommuneskatt.

Bærum er ofte trukket fram som en rik kommune, men det stemmer ikke lenger. Bærum kommer på 77. plass på listen fra Kommunaldepartementet.

Powered by Labrador CMS