Nyheter

100. 000 kroner for å rekruttere en rådmann

Kommunalråd for SV i Bergen kommune, Ragnhild Hedemann, krever at politikerne får fullt innsyn i kontrakten med Mercuri Urval og at søkerlisten blir offentliggjort.

- Den som ikke vil søke hvis søkerlisten blir offentlig bør heller ikke søke. Kommunen er best tjent med en rådmann som har et åpent forhold til offentlighetslov og forvaltningslov, sier Hedemann til Kommunal Rapport.

Hedemann har allerede fått vite hva som er prisen på tjenesten. 100. 000 kroner koster det Bergen kommune å rekruttere en rådmann. Hun synes hele ansettelsesprosessen har vært svært underlig.

- Harry Herstad får selv stå for det han har satt i gang. Bare han og Hjertaker vet hva som egentlig foregikk. Men jeg tror ikke det kommer så mye røyk uten ild, sier Hedemann.

I formannskapsmøtet i forrige uke ba hun om full offentliggjøring av søkerlisten. Hittil har ikke Bergensavisene fått ut noen søkerliste til tross for gjentatte forsøk.

Hedemann er svært skeptisk til sammenblandingen av rekruttering til Bergen kommune og til stillinger internt i Mercuri Urval, dersom dette har foregått. Hun er det hele tatt svært skeptisk til bruken av hodejegere ved ansettelser.

- Undersøkelser viser at hodejegerne rekrutterer innenfor snevre miljøer. Det er «gutta boys» som rekrutterer «gutta boys». De som er utenfor denne kretsen vegrer seg for å søke når de ser at et rekrutteringsfirma står for utvelgelsen. Det gjelder spesielt kvinner, mener Hedemann.

Hodejegerne rekrutterer innenfor snevre miljøer. Det er «gutta boys» som rekrutterer «gutta boys».
Ragnhild Hedemann, kommunalråd for SV i Bergen bystyre

Skrevet av: Kommunal Rapport

Powered by Labrador CMS