Nyheter

Helsestasjon for Mossegutter

I Moss kommune har man startet egen helsestasjon for gutter mellom 13 og 23 år. Unge gutter har vanskeligere for å oppsøke lege, og Moss gjør terskelen lavere.

Helsestasjon for ungdom er noe de fleste kommuner har, men denne når ikke alltid guttene. I Moss kommune har de tatt konsekvensen av det, og åpnet en egen helsestasjon for unge gutter. Kommunene har fått 40.000 kroner i prosjektstøtte hos Helsetilsynet. Også Løten, Gjøvik og Oslo har lignende prosjekter.

- Siden 1991 har vi hatt helsestasjon for ungdom, og konsultasjonene har økt, men mest blant jenter. Jentene kan ofte ta med seg en venninne og komme til legen, sier sjefshelsesøster Solveig Hagelkjær i Moss kommune. Verre er det for gutta, og det første prosjektet for guttehelsestasjonen er et clamydiaprosjekt.

- Vi har hatt et clamydiaprosjekt siden i fjor, men det hjelper lite om jentene blir behandlet for sin chlamydia så lenge guttene fortsatt er smittebærere, sier Hagelkjær.

Helsestasjonen har en mannlig lege og kvinnelig sykepleier, og allerede på første åpningsdag meldt tre gutter seg. Hagelkjær tror at guttene kan ha behov for å snakke om følelser, seksualitet, grensesetting og kanskje også homofili. En PC med dataspillet Det store manndomsspranget blir også tilgjengelig for guttene. Også dette dataspillet fra helsetilsynet handler om grensesetting og seksualitet.

Skrevet av: Tone Holmquist Tlf: 22937898

Powered by Labrador CMS