Nyheter
Egen tariffavtale for kommunale bedrifter
KS Bedrift og fagforeningene diskuterer nå om det bør etableres en egen særavtale for kommunale bedrifter under hovedtariffavtalen. Det kan gi bedriftene større lokal frihet i lønnsspørsmål.
Innen 15. november skal et partssammensatt utvalg legge fram et forslag, som partene så skal forhandle om.
I utvalget sitter to representanter for KS Bedrift og en for hver av de fire hovedsammenslutningene på arbeidstakersiden, LO, Akademikerne, YS og Utdanningsgruppenes Hovedorganisasjon.
- Vi ønsker oss et enklere lønnssystem. Vi lager ikke ett nytt system for å forringe rettigheter. Vi vil gjøre noe klarere og luke ut det som har med forvaltning å gjøre, sier utvalgsmedlem Trygve Nøst, rådgiver i KS Bedrift.
Han mener det også kan styrke identiteten til bedriften, hvis arbeidsgivere og arbeidstakere der kan forholde seg til én avtale, bedriftsavtalen, i stedet for flere kapitler i hovedtariffavtalen.
Nøst trekker paralleller til særavtalene for bedrifter innen energi og transport. Får KS Bedrift de som det vil, vil særavtalen for kommunale bedrifter ligne på transportavtalen. Den åpner for større lokal frihet, selv om lønnsoppgjørene foregår innenfor samme kostnadsramme som ellers i kommunesektoren. Det gjøres egne beregninger for overheng og lønnsglidning i transportsektoren.
Fagforeningene er uenige seg imellom om behovet for en egen bedriftsavtale.
- Vi er ikke særlig begeistret. Foreløpig ser vi oss mest tjent med å opprettholde den avtalestrukturen vi har i dag, sier Anne Hall fra Fagforbundet, som representerer LO Kommune i utvalget.
Hun stiller blant annet spørsmål ved de ansattes streikerett i forhold til en bedriftsavtale.
Akademikernes representant er derimot positiv til en særavtale.
- Vi tror KS Bedrift vil miste medlemmer hvis småbedrifter må stå under hovedtariffavtalen. Den er tilrettelagt for forvaltning, ikke bedrifter. Bedrifter som melder seg ut av KS blir enten stående uten tariffavtale eller med dårligere avtaler, uten pensjonsavtale. KS har en god pensjonsavtale. sier Anne Cathrine Hunstad, advokat i Teknisk-naturvitenskapelig forening (Tekna) og Akademikernes representant i utvalget.
I likhet med KS mener hun det er et mål at en større del av lønnsdannelsen skjer lokalt.