Nyheter

NHO: Nå er 77 kommuner nok
Tidligere har de gått for 100. Nå har NHO presset antallet kommuner ned i 77 i det framtidige Kommune-Norge.
Norge bør ha 77 kommuner. Det er den beste løsningen for landet, konkluderer Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO) i en utredning.
– Våre utredninger viser at den beste løsningen er at vi ender med 77 kommuner, sier NHO-leder Kristin Skogen Lund til VG.
I dag har Norge 428 kommuner. Tre av dem har bestemt seg for å slå seg sammen, og Kommunal-Rapport.nos oversikt over strukturdebatten viser at 62 kommuner er i samtaler om sammenslåing. Bare 9 kommuner har sagt nei til å slå seg sammen med andre.
Skogen Lund innser at det kan virke urealistisk å foreslå så store kutt at man sitter igjen med 77 kommuner, men hun viser til at man har klart å kutte før også. På 1960-tallet ble antall kommuner redusert med 290.
Tidligere i år mente NHO at det var realistisk med 100 kommuner. Nå er altså tallet enda lavere. På spørsmål om hvorfor NHO mener at akkurat 77 er det ideelle tallet, svarer NHO-sjefen slik:
– Vi har satt i gang alle våre regionkontorer, analysert befolkningsutviklingen og vurdert pendlingstall for å se hvilke innbyggere som tilhører samme arbeidsregion. Ett bo- og arbeidsmarked danner grunnlaget for kommunen, sier hun, og slår fast at man da i realiteten ender opp med et norgeskart bestående av regionkommuner.
Norsk institutt for by- og regionforsking har tidligere slått fast at det finnes om lag 160 ulike bo- og arbeidsmarkedsregioner i Norge. NHO konkluderer altså med at det er under halvparten så mange.