Nyheter
Viste kongen sykkelkraft
I kommunen der sykling har gitt folkevekst ble det svært godt mottatt at kong Harald ga flaggstart til sykkelløpet «Kongerittet».
På trehjulssykler, offroadere og racerhjul skyter rødskjortene ut fra plassen foran Ibestad sykehjem, ned en krapp høyresving før minirittet løser seg opp nede i sentrum av Hamnvik.
Barnerittet til ære for kongeparet under deres besøk på Rolla i Troms var også en demonstrasjon av hva idrettsarrangementet Tour de Andørja på naboøya har betydd for kommunen.
Øker folketallet
Det som startet med en spøk er nå en tiårig suksesshistorie der folketallet firedobles andre uka i juli under triatlonløpet Tour de Andørja.
– Arrangementet har betydd enormt mye for selvfølelsen i Ibestad. Folk kommer til Andørja for å se på rittet det ene året, og tilbake som deltakere neste år. Syklingen har ikke bare gitt en god følelse, men også ført til at folk flytter tilbake og at folketallet i kommunen øker, sier varaordfører Eidar Tøllefsen.
Alle deltar
Fjorårets tour samlet hele 4.500 deltakere til arrangementet der terrengløp, sykling og tindebestigning er hovedingrediensene. Deltakerne er både toppidrettsutøvere, barn og familier.
– For oss er også publikum deltakere, og i 2009 ble vi tildelt fylkets nystiftede folkehelsepris, fortalte Knut-Erik Dybdal til kongeparet da det symbolske kongerittet var over.
Han er en av de mange ildsjelene som nå håper at tourens utvikling fra 54 deltakere i 2000 til 4.500 i fjor bare er starten på eventyret. Under årets løp andre uka i juli kommer verdens største idrettsarrangør til Andørja for å vurdere om touren kan være utgangspunktet for et internasjonalt etapperitt.
– Da kan vi sykle på natta for å nå den aller beste sendetida i USA, sier Dybdal.
Revynummer
Spøken som satte det hele i gang har sitt opphav i et lokalt revynummer om den ivrige syklisten Helge Johansen. Han tok opp sykling for å trene seg opp etter et hjerteinfarkt. Hver eneste dag tråkke han rundt, og ble hoderystende spurt om det var Tour de France han trente til.
Statslosen Helge Johansen var selv en markant aktør i lokalrevyer, og fikk selv unngjelde i revynummeret som ble kalt «Tour de Andørja». Tanken om et sykkelritt ble plukket ned.
– Det finnes mye kraft i en god spøk, sier rittets primus motor Knut-Erik Dybdal i dag.
(©NTB)