Nyheter
Været joker i flyplasskamp
Nabokommunene Rana og Vefsn kjemper mot hverandre om storflyplass. Snart kommer værrapportene som avgjør slaget.
Mo i Rana Lufthavn må oppgraderes fordi den ikke holder mål sikkerhetsmessig. Ranværingene ønsker å bygge en større flyplass på Haugan i stedet for å oppgradere den gamle. I 2007 gikk næringsliv, privatpersoner og lokalpolitikerne i Rana sammen og startet Polarsirkelen lufthavnutvikling.
Vel ett år senere etablerte Vefsn sitt flyselskap, Helgeland Lufthavn, der målet er å bygge en storflyplass i Elsfjord i Vefsn.
Måler været på nytt
Slikt blir det bråk av. For Elsfjord i Drevja ligger bare få mil unna Haugan. I 2002 sa Avinor nei til å bygge en storflyplass i Elsfjord på grunn av for dårlige værforhold. Men Helgeland Lufthavn har satt i gang nye målinger. De mener apparatene som ble brukt for ti år siden, var for dårlige.
- Målingene holdt åpenbart ikke mål kvalitetsmessig, derfor har vi nå startet skikkelige målinger, sier ordfører Jann-Arne Løvdahl (Ap) i Vefsn til Kommunal Rapport.
Hemmelig rapport
Værmålingene til både Rana og Vefsn blir utført av Meteorologisk institutt. En foreløpig rapport viser at Haugan i Rana har en værmessig regularitet på 98,9 prosent. Avinors krav er på 98 prosent.
Ved juletider fikk også Vefsn en foreløpig værrapport om Elsfjord. Men den ble først holdt hemmelig av Helgeland lufthavn. Selskapet mente Meteorologisk institutt bare hadde målt været og ikke regulariteten. Derfor hyret det inn et svensk firma som skal måle regulariteten til flyene ut fra typografien.
Men nylig fortalte leder Bjørn Larsen i Helgeland Lufthavn at den værmessige tilgjengeligheten i Elsfjord bare var 96,7 prosent de seks første månedene. Men vefsningene gir ikke opp håpet. Målingene skal foregå gjennom ett år og de satser på at vår- og sommerværet vil få sving på resultatene.
Knut Harstveit, som foretar målingene for Meteorologisk institutt, overlater til oppdragsgiverne å bestemme om resultatene skal offentliggjøres.
- Men poenget er at målingene begge steder blir gjort med nøyaktig de samme instrumentene. På den måten blir det mulig å sammenligne, sier han.
- Ingen konflikt
Ordføreren i Vefsn er ikke redd for at krangelen om plassering kan ødelegge for Helgelands mulighet til i det hele tatt å få en storflyplass.
- Det er ukjent for meg at det er konkurranse. Det er to ulike prosjekter. Det ene er en stor flyplass, den andre er en storflyplass, sier Løvdahl.
- Rana sier at de vil ha en storflyplass?
- Nei, de vil lage en regional flyplass, men med en lang stripe. Men det kan jo tenkes at de vil få inn en storflyplass bakveien.
Ordfører i Rana, Geir Waage (Ap), slår fast at Rana ønsker å bygge en storflyplass, som kan ta imot større fly.
- Avinor har allerede sagt at Drevja ikke er noe egnet sted, sier han.
- Ødelegger diskusjonen om hvor en storflyplass skal ligge for muligheten for en storflyplass på Helgeland?
- Jeg er ikke opptatt av å skape noen konflikt og tror det blir hausset opp, spesielt i media. Jeg snakker om mitt, så får Mosjøen snakke om sitt. Vi har gjennomført en kommunedelplan og kommunestyret har vedtatt å gå inn med 100 millioner kroner i forhold til en ny flyplass.
Håper på Vefsn
Stortingspolitiker Jan Sahl (KrF) fra Meløy i Nordland synes det er prisverdig at Rana har tenkt at «er det ikke værforhold i Drevja for storflyplass, så bygger vi den i Rana».
- Men hvis det er værforhold for å bygge en storflyplass i Elsfjord, så er det den beste løsningen, fordi den er mest sentral. Da kan de også legge ned tre flyplasser; på Mo, i Mosjøen og i Sandnessjøen, sier Sahl som sitter i transportkomiteen.
Regjeringen gir ingen løfter til verken Mosjøen eller Rana i transportplanen for 2010-2019. MenSahl mener at Helgeland trenger en større flyplass.