Nyheter
UDI vurderer å justere ned asylprognosene
UDI vurderer en nedjustering av tallet på forventede asylsøkere etter regjeringens innstramming av asylpolitikken.
Ifølge UDIs opprinnelige prognose vil det komme 17.000 asylsøkere hit til landet neste år. Men etter at regjeringen la fram sin tiltaksplan for å stramme inn asylpolitikken, vil estimatet på 17.000 etter alt å dømme bli justert ned, opplyser assisterende direktør Frode Forfang i UDI.
- Foreløpig har vi ikke justert ned prognosene. En nedjustering vil måtte vurderes forløpende etter hvert som vi får erfaring med hvordan regjeringens tiltak virker. Det meste peker imidlertid i retning av en nedjustering for neste år. Hvor stor nedjusteringen blir, er det for tidlig å si, sier Forfang til NTB.
Får effekt
UDIs assisterende direktør sier det også er for tidlig å si om regjeringens innstramming i asylpolitikken allerede har hatt noen effekt på asylstrømmen, men han påpeker at erfaringer fra andre land tilsier at den vil få effekt.
- Bare det at tiltaksplanen er presentert vil ha en tydelig signaleffekt. Det har blitt etablert en oppfatning i ulike miljøer om at Norge er et lett land å komme inn i. De signalene regjeringen nå har gitt, vil kunne endre det bildet, sier Forfang.
Han vil ikke gå inn på hvilke av de 13 punktene i regjeringens tiltaksplan som vil ha størst effekt på asylstrømmen. Han understreker at det er summen av tiltakene som vil ha virkning.
For hardt
I forrige uke, da regjeringen la fram sin innstrammingsplan, kom det til sammen 395 asylsøkere til Norge, mot 382 uken før og 379 uken før det igjen. Det viser at innstrammingsplanen foreløpig ikke har hatt noen effekt. En rask effekt er heller ikke ventet. UDI peker på at de fleste av dem som kom til landet i forrige uke, har vært på reise, og neppe fått med seg regjeringens nye politikk på området.
Hamar-biskop Solveig Fiske er en av mange som advarer mot at myndighetene nå strammer til så hardt at det går ut over nestekjærlighet og humanitet.
- Norge har råd til å følge internasjonale forpliktelser overfor folk som er på flukt på grunn av krig og nød, sa Fiske for noen dager siden.
Ifølge Forfang i UDI har ikke Norge fått en spesielt strengere asylpolitikk enn andre land.
- Det er et veldig sprik mellom de ulike landenes asylpraksis. Det er ikke bare Norge som strammer inn asylpolitikken, flere land har gjort det samme de senere årene, sier Forfang.
(©NTB)