Nyheter
SV-velgerne flykter til Ap
En av tre tidligere SV-velgere ville stemt Ap dersom det var kommunevalg i morgen.
SV får en oppslutning på 8,3 prosent på kommunevalgbarometeret TNS Gallup har utarbeidet for Kommunal Rapport. Det er en svak tilbakegang fra forrige måned.
Månedens barometer bekrefter likevel at SV sliter voldsomt med å holde på sine tidligere velgere. Bakgrunnstallene viser at bare 41 prosent av dem som stemte SV ved kommunevalget i 2003, holder fast på sitt valg i dag.
Ingen andre partier har så lav oppslutning blant sine tidligere sympatisører.
Markere avstand
SVs oppslutning har sunket jevnt siden i februar, og oppslutningen ligger nå 4 prosentpoeng under resultatet fra kommunevalget for fire år siden. De tidligere SV-velgerne strømmer i stedet over til regjeringspartner Ap.
Hele 31 prosent av SVs 2003-velgere oppgir nå at de vil stemme Ap. Samtidig setter en stor del av den tidligere velgermassen seg på gjerdet.
SVs nestleder Audun Lysbakken innrømmer at velgerflukten til Ap er en utfordring for SV. Han gjør det klart at partiet vil bruke valgkampen til å markere tydelig avstand til storebroren i regjeringen.
- Vi vil fokusere på klimaspørsmål og kamp mot privatisering. Dette er saker som venstresidens velgere mener er de viktigste, og det er områder der SV har stor troverdighet, sier Lysbakken.
Årsaken til at SVs oppslutning ikke faller mer enn et halvt prosentpoeng fra forrige måned, er et tilsig av velgere fra småpartier og lokale bygdelister. Partiet ser også ut til å ha et brukbart grep om de velgerne som ikke hadde stemmerett i 2003.
Lysbakken har fortsatt tro på at SV kan gjøre et godt valg til høsten, og viser til partiet har beholdt oppslutningen fra stortingsvalget i 2005.
- Vår jobb blir å vise våre gamle velgere at vi er det samme partiet som før vi kom i regjering. Klarer vi det, samtidig som vi beholder de nye velgerne, kan vi gjøre det bedre enn mange tror, sier han.
Høyre sliter
Senterpartiet ser ut til å styrke sin posisjon noe. Det er likevel verdt å merke seg at partiet ikke har hatt en oppslutning over valgresultatet fra 2003 på noen av TNS Gallups målinger.
Mens både Ap og Frp kan notere en liten fremgang, ser Høyre ut til å fortsette tilbakegangen. Partiet får på denne målingen en oppslutning på 16,1 prosent. Det er 2 prosentpoeng under resultatet fra kommunevalget i 2003.
På barometeret for april var styrkeforholdet mellom Høyre og Frp nesten utlignet. Nå viser bakgrunnstallene at Høyre igjen mister en betydelig andel velgere til Frp. Disse endringene er imidlertid innenfor feilmarginen, og det interne styrkeforholdet mellom de borgerlige partiene vil trolig fortsette å endre seg fram mot valget.
Det eneste partiet som har en statistisk signifikant endring fra forrige måned er KrF. Partiet går tilbake 2,7 prosentpoeng, og får en oppslutning på bare 5 prosent.