Nyheter

Stiller til valg for mer åpenhet

Bykle kommunes næringsarbeid drives i stor grad gjennom aksjeselskapet Bykle og Hovden vekst. Venstrepolitiker Kåre Bjørnerud (76) vil tilbake til lokalpolitikken for å kjempe for større åpenhet.

Etter 12 år i kommunepolitikken ga Bjørnerud seg for snart fire år siden. Nå vil han igjen inn i Bykle kommunestyre - blant annet for å kjempe for mer åpenhet, og mot kommunale aksjeselskaper. Med sine 76 år er Bjørnerud veteran, men etter fire år ute av lokalpolitikken kjenner han at det klør i det politiske engasjementet.

- I kommunen er det mange aksjeselskaper og hemmelighold. Det blir det når styret vedtar ting bak lukkede dører, sier Bjørnerud.

Han syns heller ikke det er fornuftig å utføre typisk kommunale oppgaver i et aksjeselskap.

AS Bykle

Bykle kommune stiftet i 2004 et aksjeselskap kalt Bykle og Hovden Vekst (BHV). Ifølge Fædrelandsvennen er dette ett av flere hel- eller deleide kommunale aksjeselskap, og det er flere selskaper som ligger under BHV.

Kjell Pedersen-Rise står på kommunens nettsider oppført både som næringsansvarlig og som daglig leder for Bykle og Hovden Vekst AS. Pedersen-Rise fungerer også som setterådmann i saker der rådmannen er inhabil.

Ifølge Pedersen-Rise legger BHV ut alle styrevedtak på Internett og selskapet informerer kommunestyret om virksomheten flere ganger i året. I styret til selskapet er to av fem representanter lokalpolitikere.

- Vi ivaretar offentligheten godt, men politikerne får ikke alle detaljene i hver enkelt sak. De har gitt fra seg noe av sak til sak-innsikten, mener han.

Bykle kommune overfører 5 millioner kroner til BHV hvert år. Det er kun ved avgjørelser som omhandler investeringer eller tilskudd på over 1 million kroner at kommunestyret må behandle saken.

Får informasjon

Bykle-ordfører Kay Arne Jeiskelid (H) mener det ikke er problematisk at næringsarbeidet i kommunen ligger i et AS.

- Vi får informasjon i kommunestyret om virksomheten noen ganger i året, sier han.

Jeiskelid mener det er enklere å behandle enkeltpersoner og næringssaker diskret i et AS enn i et offentlig system. Ifølge ordføreren er det en fordel i enkelte saker.

Han understreker at Bykle likevel er en kommune som er bevisst på åpenhet, og han mener å vite at befolkningen i kommunen synes det er greit at noen saker blir behandlet diskret.

Powered by Labrador CMS