Nyheter

Sp-velgerne på gjerdet

Senterpartiet sliter med oppslutningen. Bare halvparten av partiets 2003-velgere ville stemt Sp dersom det var kommunevalg i morgen.

Etter helgens jubellandsmøte på Lillehammer får Sp-ledelsen i dag en kalddusj fra velgerne. Tilbakegangen de siste månedene fortsetter. Oppslutningen er nå nede på 5,4 prosent i målingen TNS Gallup har gjennomført for Kommunal Rapport.

Bakgrunnstallene viser at de fleste av dem som har forlatt Senterpartiet siden 2003 nå har satt seg på gjerdet, men partiet mister også velgere både til SV og Høyre. Det er dessuten en tydelig velgerovergang til gruppen «andre partier», som blant annet inneholder ulike lokale valglister.

Overrasket

Målingen er avsluttet søndag kveld. Den fanger dermed delvis opp innledningen på helgens Sp-landsmøte, der partiledelsen brukte mye tid på å presentere partiets resultater i regjeringen. I sin tale viste partileder Åslaug Haga blant annet til at partiet har styrket kommuneøkonomien og sørget for å følge opp løftene i Nasjonal transportplan.

Parlamentarisk leder Magnhild Meltveit Kleppa innrømmer overfor Kommunal Rapport at hun er overrasket over tilbakemeldingen fra velgerne.

- Svært få velgere har fått så god uttelling som dem som stemte Sp i 2005. Siden vi inntok regjeringskontorene har vi levert resultater i overkant av hva vi lovte. Jeg er derfor overrasket over at de setter seg på gjerdet nå, sier Kleppa.

Store ambisjoner

Sp-toppen vil ikke tallfeste målet for kommunevalget, men gjør det klart at partiet fortsatt har store ambisjoner. Antall ordførere skal økes, og partiet skal styrke sitt fotfeste i mer sentrale strøk.

- Vi har gjennom satsingen på lokal velferd, kultur og samferdsel gitt våre lokale folkevalgte tidenes valgkampkort, slår hun fast.

Kleppa mener imidlertid det er et tankekors at kommunemilliardene Sp forhandlet fram på Soria Moria nå gir andre partier gode muligheter til økt lokal oppslutning.

- Dersom Erna Solberg hadde fortsatt som kommunalminister, så hadde kommunene nå diskutert kutt i stedet for styrking av skole og omsorg. Når vi får synliggjort dette for velgerne, tror jeg de kommer ned fra gjerdet, sier Kleppa.

KrF fram

Månedens partibarometer viser ellers små endringer i det politiske landskapet. Arbeiderpartiets oppslutning ligger stabilt rundt 30 prosent, mens Frp igjen er over 20-tallet, etter et lite fall forrige måned. Begge partiene ligger foreløpig an til et valgresultat godt over nivået fra 2003.

KrF har vist svak, men jevn fremgang siden nyttår og får for første gang i år større oppslutning enn Senterpartiet. Forskjellene her er ikke signifikante, men tendensen synes klar. Bildet av KrF-fremgangen forsterkes av Norstats marsmåling, som gir partiet en oppslutning på 7,1 prosent.

Tallet på dem som oppgir partipreferanse er noe høyere enn forrige måned. Det skyldes trolig at de fleste nominasjonene er ferdige, og at de lokale kandidatene dermed er klare.

Skrevet av: Erlend Skevik

Powered by Labrador CMS