Nyheter

Solberg og Pedersen uenige i synet på Frps program

Arbeiderpartiets nestleder Helga Pedersen mener justeringene i Frps partiprogram er en invitasjon til Høyre om regjeringssamarbeid. Høyres leder Erna Solberg klarer ikke å lese noe slikt ut av programforslaget.

Publisert Sist oppdatert

- Det er hyggelig hvis Frp pynter seg for oss, men jeg klarer ikke å lese det ut av programmet, sier Solberg til NTB.

Hun mener å se at Frp har endret standpunkt på noen områder, og at Frp på noen områder står for den samme politikken som Høyre, Venstre og Kristelig Folkeparti gjør, mens den på andre områder går i en helt annen retning.

- Frp fortjener anerkjennelse for at de går bort fra en politikk som ikke stemmer med virkeligheten. Det er en ærlig sak, sier Solberg.

Utfordrer samfunnsmodellen

- Selv om Frp modererer noen formuleringer for å tekkes Høyre, vil et samarbeid mellom de to partiene utfordre den norske samfunnsmodellen på en historisk måte, sier Pedersen.

Hun mener at Frp fortsatt er et liberalistisk parti med mange ytterliggående standpunkter, men at det beveger seg for å unngå full politisk isolasjon.

- Begge partier vil ha privatisering av offentlige selskaper, en svekket offentlig sektor, utfordre faglige rettigheter og fordele mindre av samfunnets ressurser blant vanlige folk, sier Aps nestleder.

Hun merker seg at Frp har moderert sitt prinsippsyn på markedets fortreffelighet.

- Finanskrisen har tydeligvis hatt sin virkning på Frps prinsipprogram. Det blir spennende å se hva som blir fulgt opp i praksis. Når gjenstår det å se hvordan Høyre reagerer, og om situasjonen på borgerlig side endres, sier Pedersen.

- Mest opptatt av uenighet

Solberg mener på sin side at det er litt synd for Pedersen at hennes samarbeidspartnere ikke gjør noe forsøk på å pynte seg for Ap.

- Senterpartiet og Sosialistisk Venstreparti er mest opptatt av å rendyrke sine egne standpunkt. Pedersens beskrivelse føyer seg inn i rekken av mange for å befeste myten om at andre partier er en fare for den norske modellen. Selv om Høyre og Frp vil ha en annen politikk på noen områder, er det ingen fare for rasering av offentlig sektor eller velferdsstaten, sier Erna Solberg.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS