Nyheter
Sentrum avgjør i Skedsmo
LILLESTRØM: Etter 97 år kan Ap-styret i Skedsmo stå for fall, etter et jevnt løp med de borgerlige. Sentrumspartiene avgjør hvem som får ordføreren.
Mens Lillestrøms herrelag er ferdig med dagens treningsøkt på fotballbanen til det nye idrettsområdet, et steinkast fra Åråsen stadion, entrer ordførerkandidatene Anita Orlund (Ap) og Tone Iren Liljeroth (Frp) gressmatta. Både friidrettsbanen og kunstgressbanen har kommunen finansiert ved hjelp av inntekter fra eiendomsskatt.
- Frp hadde klart å bygge opp idrettsanleggene uten eiendomsskatt, sier Liljeroth.
- Jeg tror ikke Frp hadde kommet på å bygge et slikt idrettsanlegg, repliserer Orlund.
Den toårige eiendomsskatten har vært dominerende valgkampmat i Skedsmo. Valgresultatet viser at innbyggerne fordeler seg jevnt på de to leirene: Ja-partiet Ap fikk 38 prosent av stemmene, mens Høyre og Frp fikk 40 prosent.
Høyre og Frp fikk en framgang på henholdsvis 4 og 2,5 prosent. Ap økte med 1,5 prosent, noe som viser at verken vannverksskandalen eller eiendomsskatten har skadet partiet i særlig grad.
Jokeren KrF
Hvem som blir den nye ordføreren i Skedsmo, er opp til vippepartiene KrF, Venstre, Sp og Pensjonistpartiet å bestemme.
Sps Karoline Koller sa før valget at partiet ikke kommer til å støtte en Frp-ordfører. Venstre har sagt at de ønsker et politisk skifte og ikke vil at dagens Ap-ordfører skal fortsette.
KrF kan dermed bli jokeren i ordførerkabalen, men førstekandidat Helge Eide holder kortene tett til brystet.
- Først skal vi bli enige i sentrum, deretter skal vi snakke med Ap, Høyre og Frp. For oss er det viktigst å få gjennomført mest mulig av vår politikk, sier han, og lar det være helt åpent hvilket parti de kommer til å støtte.
SV ødela
Et godt valg for Ap i Skedsmo kan være ødelagt av SV tilsvarende dårlige valg. Partiet mister to mandater fra forrige valg. Selv om Ap og SV har ett mandat mer enn Høyre og Frp, er Orlund avhengig av støtte fra sentrum for å sitte trygt.
- Vi er innstilt på å samarbeide med både Sp, KrF og Venstre, sier Orlund.
Høyre og Frp åpner også for samarbeid med alle sentrumspartiene.
- Når det er sagt, har vi minst til felles med KrF, sier Liljeroth.
Hun ser optimistisk på mulighetene for blått styre i Skedsmo.
Skulle de borgerlige få ordføreren, går verken Frp eller Høyre inn i forhandlinger med absolutte krav.
- Det viktigste for oss er å få gjennomslag for politikken. Får vi til det, kan vi være villig til å gi slipp på ordføreren, sier Liljeroth.
Høyres Lise Hagen Rebbestad sier det er viktig å få ordføreren, men like viktig er det for partiet å gå inn i forhandlinger med respekt for valgresultatet som ligger på bordet. Det viser at Frp og Høyre er like store.