Nyheter

Selger skogen før sammenslåing

Mosvik kommune i Sør-Trøndelag vil ikke bringe kommuneskogen med seg inn i ekteskap med Inderøy.

Publisert Sist oppdatert

Kommunens skog er på 23.000 dekar, fordelt på fire hovedteiger, og er taksert til 9 millioner kroner. Pris blir tillagt vekt, men kommunen forbeholder seg retten til å forkaste eller anta hvilket som helst bud, går det fram av teksten der skogen annonseres for salg.

Hensynet til fornuftige eiendomsgrenser og muligheter for næringsutvikling, er noe av det som kan bli tillagt vekt, opplyser sivilagronom Jon Rannem, som bistår kommunen med salget.

Det er ikke ofte kommuneskog utlyses for salg. Bakgrunnen i Mosvik er den planlagte sammenslåingen med Inderøy, som trolig skjer ved kommunevalget neste år.

– Både den økonomiske verdien og den følelsesmessige tilknytningen til skogen blir mindre hvis den skal inngå i en større kommune. Mosvik kommune anser det derfor mer hensiktsmessig å frigjøre kapitalen. Det kan også skape muligheter for ny aktivitet, for eksempel innen hyttebygging eller småkraftutbygging, sier Rannem til Kommunal Rapport.

Kommunen har drevet skogen tradisjonelt med hogst og jakt. Bare jakten har gitt noen slanter i kommunekassa, om lag 200.000 kroner årlig.

Rannem har ennå ikke mottatt noe konkret bud. Men flere har meldt interesse, så han regner med at det kommer bud før fristen 5. mars.

Powered by Labrador CMS