Nyheter
Oslo Høyre vraket Lønning
Oslo Høyre vraket mandag kveld Inge Lønning (71). I løpet av nominasjonsmøtet opplevde han først å tape kampen om tredjeplassen mot Michael Tetzschner (55), for deretter også å lide nederlag i forsøket på å bli nummer fire på lista.
Lederen i Oslo Høyre ble stemt inn på tredjeplass med 34 stemmers overvekt. En viktig begrunnelse for valget var ønsket om fornyelse og folk med erfaring fra næringslivet på stortingsvalglisten.
Stortingets eldste representant ble kastet etter tolv år på Stortinget på et dramatisk nominasjonsmøte.
Tredjeplassen regnes som sikker for Høyre i Oslo, mens partiet må kjempe hardt for også å sikre fjerdeplassen. Denne kampplassen vant til slutt Nikolai Astrup som fikk 100 stemmer mot 82 for Lønning.
Per-Kristian Foss (58) topper stortingsvalglisten, med Ine Eriksen Søreide (32) på andreplass. Disse to sitter på Stortinget for Oslo Høyre også i denne perioden.
Rafiq på femte
Afshan Rafiq (33), som røk ut i kampen om fjerdeplassen i første omgang, ble foreslått på femteplass og vant avstemningen mot Kristin Vinje med sju stemmers overvekt.
Nominasjonskomiteens innstilling for tredje- og fjerdeplassen var delt, henholdsvis mellom Lønning og Tetzschner og mellom Astrup og Rafiq.
Oslo Høyre har i dag tre stortingsrepresentanter mot fem i forrige periode. Den gangen var Rafiq innvalgt.
- Da blir jeg forhenværende
- Da blir jeg vel forhenværende, konstaterte en skuffet Lønning etter nederlagene, på spørsmål om hva han skulle gjøre etter valget til høsten.
Han ønsket ikke å sin noe om hva han trodde årsaken til vrakingen var, men konstaterte bare at nominasjonsmøtet bestemmer.
- Nederlaget her betyr ikke uten videre at min politiske karriere er over. Det finnes andre arenaer enn Stortinget, men jeg synes det burde være plass til noen godt voksne på Stortinget, sa han.
Lønning lovet å fortsette med å være en aktiv og frittalende deltaker i samfunnsdebatten.
(©NTB)