Nyheter
Nytt skritt mot Stor-Stavanger
Stavanger kan bli utvidet med Rennesøy og Finnøy til lokalvalget i 2015, tror Rennesøy-ordfører Ommund Vareberg (H). Lillebror tar nå initiativ til å utrede sammenslåing.
En storkommune på Nord-Jæren rykker et skritt nærmere. Rennesøy setter nå i gang den første utredningen av kommunestrukturen i regionen sett fra en liten kommune.
Rennesøy-ordfører Ommund Vareberg (H) har invitert sine kolleger i nabokommunene Kvitsøy, Randaberg, Sola, Finnøy og Stavanger til å delta i en referansegruppe for konsekvensutredningen.
Det var som forventet at de tre førstnevnte har takket nei.
– Det kan gjøre både utredningen og en eventuell sammenslåing enklere. Vi er glade for at Stavanger og Finnøy vil være med, men det er viktig at det er vi som har eierskapet til utredningen, sier han til Kommunal Rapport.
17. juni skal kommunestyret i Rennesøy vedta mandatet, før søknad om finansiering sendes Kommunaldepartementet. 18 av 21 representanter har gått inn for en lokal utredning. De vil ha fakta, fordeler og ulemper på bordet for å kunne ta stilling til sammenslåing.
Rennfast binder sammen
Siden 1992 har Rennfast knyttet de åtte bebodde øyene i Rennesøy sammen med hverandre, og med fastlandet. Det har snudd flyttestrømmen, og gjort Rennesøy til en attraktiv kommune å bo i. Skatteinngang og levekår er på Norges-toppen. Men kraftig utbygging av barnehager, skoler og nye boligområder koster.
Nå utvides fastlandsforbindelsen med Stavanger med tunnel nordover til Finnøy.
– Nye kommunikasjoner gjør regionen enda mer til et felles bo- og arbeidsmarked. Det er en positiv holdning til å bli del av en større kommune. Men det avhenger av at Stavanger tar godt vare på oss, ler Vareberg.
Rennesøys utredning skal særlig finne ut hva en sammenslåing vil bety for tjenestene og arealpolitikken.
– Vi må skissere en kommuneplan som går minst 20 år, kanskje 40 år, fram i tid.
Rennesøy og Finnøy har en del av plassen som et Stavanger med store voksesmerter trenger. Men Vareberg varsler at boligutbygging må balanseres mot hensynet til dyrket mark og unike rekreasjonsområder.
– Når kan det bli aktuelt med sammenslåing?
– Hvis utredningen viser at sammenslåing er til Rennesøys beste, kan vi ha en folkeavstemning i 2013, og gå til kommunevalget i 2015 som én stor kommune, mener Vareberg.
Stavanger er med
Så sent som for ett år siden la Asplan Viak fram en utredning om kommunestrukturen på Nord-Jæren. Der konkluderte man med at en ny storkommune av Stavanger, Sandnes, Sola, Randaberg og Rennesøy vil gi 138 millioner kroner i årlige ekstrainntekter de første ti årene.
Siden har lite skjedd. Stavanger-politikerne mener sannsynligheten for sammenslåing øker når en liten kommune nå setter i gang en utredning, framfor at Stavanger prøver å sluke de store og uvillige naboene Sandnes og Sola.
Et enstemmig formannskap vedtok på sist møte å gå inn i referansegruppen til Rennesøy.
– Det er veldig positivt for regionen at en mindre kommune som Rennesøy tar dette initiativet. Vi ser fram til å følge arbeidet, sier ordfører Leif Johan Sevland (H) til Kommunal Rapport.
Varaordfører, og KS-nestleder, Bjørg Tysdal Moe (KrF) mener sammenslåing med motiverte kommuner som Rennesøy og Finnøy kan åpne opp for flere i framtiden.
– Det er en fordel med større kommuner på Nord-Jæren fordi vi samarbeiderså mye allerede, i uoversiktlige og mindre demokratiske IKS-er, mener hun.