Nyheter
Ny «brevbombe» ryster Halden
Et nytt brev ryster det politiske miljøet i Halden. Denne gangen er det byens byggebransje som hudfletter teknisk etat i et brev til Haldens næringsråd.
– Byutviklingen i Halden er i ferd med stanse opp. Byggebransjen lider under kommunens «nei-regime». Sen, vilkårlig og personavhengig saksbehandling. Frykt for represalier mot enkeltbedrifter og tiltakshavere.
Dette er noen av de sterke påstandene som settes fram i brevet fra Halden Håndverkerforening, Entreprenørforeningen, Gårdeierforeningen og byens arkitektkontorer, ifølge NRK Østfold.
Brevskriverne hevder teknisk etat har et ledelsesproblem, ikke et bemanningsproblem. De krever at næringsrådet tar problemene opp med kommunen.
– Skjult trussel
Tidligere denne måneden var det et annet brev som sjokkerte det politiske miljøet i Halden. Da var det kontrollutvalgets leder som framsatte sterke beskyldninger mot utvalgets sekretær. Sekretæren tok sist uke til motmæle i Kommunal Rapport, og hevdet at kontrollutvalget ikke fungerer.
Men da denne konflikten omsider ble lagt fram for kommunestyret sist torsdag, ville ingen kommentere den. I stedet ble ordfører Per-Kristian Dahl (Ap) spurt hva han vil gjøre med byggebransjens brev. Svaret var at kommunen nå går i dialog med bransjen, for å forsøke å rydde opp.
Selv vil brevskriverne ikke kommentere brevet, som har fått stor oppmerksomhet i lokale medier. I mellomtiden står en annen bedriftsleder fram med kritikk. Vegard Svanberg er leder for Monsternett, som legger bredbånd.
– Vi søkte om å få bygge en antennemast, men fikk avslag. Jeg godtar det, men avslaget var basert på flere faktafeil, og vi sendte derfor klage. I møte med kommunen fikk jeg høre at det ville oppfattes som veldig negativt, hvis jeg opprettholdt klagen, sier Svanberg til Kommunal Rapport.
– Jeg oppfattet dette som en halvveis skjult trussel. Siden fikk jeg brev fra kommunen med bekreftelse på at jeg hadde trukket klagen, selv om jeg bare hadde sagt at jeg stilte den i bero.
– Fæl påstand
Kommunalsjef Åsmund Bråtekas ved teknisk etat hevder at Svanberg fikk korrekt saksbehandling, og at han må ha misforstått.
– Vi ga ham informasjon og veiledning. At han har oppfattet det som en trussel om å trekke klagen, kan jeg ikke forstå, sier han.
Kommunalsjefen går også til motangrep mot brevskriverne, som han snart skal gå i dialog med. Han sier brevet går sterkt inn på ham, selv om han føler det rammer andre mer enn ham selv.
– Brevet består av udokumenterte påstander og sterke ord. Jeg stiller meg fullt og helt bak mine medarbeidere. Kritikken kunne vært tatt opp med rådmannen eller meg, sier han.
Bråtekas reagerer særlig sterkt på påstanden om at aktører i byggebransjen frykter represalier fra kommunen.
– Det er en fæl påstand og kan ikke forstås på annen måte enn at det skal ha foregått noe ulovlig. Det er helt uakseptabelt, og jeg tror aldri det har forekommet. Hvis jeg tar feil, får de anmelde det til politiet, sier kommunalsjefen.
– Ble selv truet
– Det er noen som ikke aksepterer at de ikke får det som de vil. Jeg er selv blitt utsatt for trusler fra en aktør med tilknytning til dette brevet. Men jeg bøyer ikke av fra sånt, sier Bråtekas, som ikke vil oppgi hvem som skal ha framsatt trusler mot ham.
– Hvordan kan det ha seg at så mange framsetter udokumenterte og feilaktige påstander mot kommunen?
– Det er sterke motsetninger i Halden. Hvorfor, er det vanskelig å svare på.Men det har vært rettet mange beskyldninger og påstander mot kommunen den siste tiden. Det ser ut til at mye av dette er koordinert, sier Bråtekas.
Frp-politiker Per Egil Evensen er ikke overrasket over byggebransjens brev.
– Dette er påstander jeg har hørt lenge, men som ikke er dokumentert. Problemet i Halden er at folk ikke tør å stå fram med kritikk av frykt for represalier. De er redde for å miste oppdrag. Derfor får vi i stedet slike brev, sier han.