Nyheter

Meldte seg ut etter vraking

Solbjørg Åmdal Sandvik (57) ble vraket av nominasjonsmøtet i Meland Høyre, til fordel for fylkesleder Nils Marton Aadland. Melder seg nå ut av partiet.

- Du taper nominasjonen og melder deg så ut. Hvorfor?

- Jeg melder meg ikke ut fordi jeg tapte nominasjonen. Som sittende ordfører må jeg ha tillit fra ledelsen i partiet lokalt. Her har det vært mange som har erklært mistillit, og det toppet seg på nominasjonsmøtet med et veldig sterkt innlegg. Det var ikke annet å gjøre.

- Hvorfor har ikke partiledelsen tillit til deg?

- En ordfører må samarbeide med alle, og skal være ordfører for alle. Manglende forståelse for at du ikke bare er ordfører for seks av 27 representanter i kommunestyret, er kanskje ett av punktene. Jeg er også klar over at det er andre som vil fram.

- Har du tenkt lenge på å melde deg ut?

- Ikke før nå. Etter at lederen i partiet brukte så sterke ord, og etter å ha fått referert fra andre hva de har fått høre om meg, hadde jeg ikke noe valg.

- Hvilken del av Høyre har du selv følt deg mest hjemme i?

- Jeg er nok lyseblå. Dagen etter at jeg meldte meg ut, mottok jeg pris på vegne av kommunen for våre tiltak for bostedsløse. Litt av varemerket vårt er å være et samfunn for alle. Det synes jeg vi skal være stolte av.

- Hva er galt med Høyre i Meland?

- Jeg vil ikke kommentere partiet. Flertallet har et syn uforenlig med mitt.

- Hva er galt med Meland kommune? Dere er svartelistet?

- Vi er en bynær vekstkommune, med veldig mange utfordringer, uten at inntektene har hengt med. KOSTRA-tallene viser at vi driver rimelig, men vi har hatt noen vanskelige år. Det er ikke plass til så mye spennende i formannskapets felles budsjettframlegg.

- Dere søkte tidligere om støtte til å utrede felles kommune med Masfjorden, Austrheim, Fedje, Lindås og Radøy. Blir det noe av?

- Kommunestyret vedtok sist uke å avslutte arbeidet. Nå føler vi at det ikke har noen hensikt å fortsette, før vi vet noe mer om hva som skal skje i forhold til regioner. Geografisk er vi en gunstig enhet, har nærhet til byen og lett for å skaffe fagfolk. Skal vi forandre, må det være for å bli bedre.

- Er du fornøyd med din egen innsats som ordfører? Noe du må få gjort før du går av neste år?

- Skal jeg dømme etter havet av støtteerklæringer, kan jeg ikke skjønne annet enn at folk jevnt over mener jeg gjør en brukbar jobb. Det er viktig hele tiden å vise at vi bryr oss om den enkelte. Kommunen handler ikke bare om tall. Enkeltpersoner bor her, med forskjellige behov.

- Du blir nå partiløs. Varaordføreren er fra Ap. Er det en aktuell overgang?

- Ha, ha, nei, det er ganske uaktuelt for meg å gå til Ap! I gamle dager, i min ungdom, var jeg formann i Senterungdommen i Meland. Jeg kan være ubeskjeden nok til å fortelle at det har vært diverse frierier denne uka, men vi får se.


Etter intervjuet har det blitt klart at Sandvik blir listetopp for Senterpartiet i Meland ved kommunevalget neste år.

Skrevet av: Ole P. Pedersen

Powered by Labrador CMS