Nyheter
Maktskifte i Akershus
Det blir trolig maktskifte i Akershus fylkeskommune, etter at Venstre og KrF i går kveld brøt forhandlingene med Ap, SV og Sp. De fem partiene har samarbeidet i 20 år.
Senterpartiet mener bruddet skyldes at forhandlingene handler mer om makt og posisjoner enn politikk.
- For en uke siden la de tidligere samarbeidspartiene fram primærønsker både på politiske saker og posisjoner. Det viste seg at både KrF og SV ville ha lederen for samferdselsutvalget. Derfor ba vi KrF ta pause til mandag kveld for å se om de ikke heller kunne tenke seg lederen i et annet utvalg. Det kunne de ikke, sier Else Marie Stuenæs (Sp) til Budstikka.
Venstre var tilbudt varaordføreren, og KrF fikk det Sp kaller et raust tilbud. Likevel sto de to partiene knallhardt på at de ville ha posten som leder av samferdselsutvalget. Dermed ble de det brudd.
- Venstre har valgt å stå sammen med KrF i forhandlingene i alle år for å bygge sentrum. De mente det var viktig å få lederen for samferdsel, og vi la fram de kravene vi hadde samlet, sier Jan Vevatne (V).
De to sentrumspartiene må nå ut i sonderinger med Høyre og Frp.