Nyheter

Langer ut mot Halden Ap

Nok en gang blir Halden Arbeiderparti beskyldt for maktmisbruk og hevnakt mot motstanderne. Denne gangen er det ishockeyklubben Comet og deres ishall som har problemer. Ordføreren mener påstandene er absurde.

Publisert Sist oppdatert

Tidligere styreleder i Comet og Høyre-politiker Roar Lund gir Halden Arbeiderparti skylda for ishockeykonkurs og ishallsproblemer, melder NRK Østfold som har gått dypt inn i konflikten mellom ishockeyklubben og ledende politikere i Halden Arbeiderparti. Utbedringene av ishallen ble aldri ferdig, og var stengt i lang tid.

Lund peker på flere tilfeller der vedtak fra kommunestyret ikke ble satt ut i livet, vedtak som kunne hjulpet ishallen og reddet Comet fra konkurs.

Lund mener ifølge NRK Østfold, at bakgrunnen for striden ligger i Haldens nære politiske historie:

Arbeiderpartiet, Høyre og Fremskrittspartiet styrte Halden kommune sammen i årene 2003–2007. Men det endte med brudd og bitre konflikter.

– Ap fikk etter hvert flertall sammen med SV og KrF. Da brøt de vedtak og løfter vi inngikk i perioden vi styrte sammen, sier Høyre-politiker i Halden, Roar Lund til NRK.

Han mener Halden Ap ønsket å knuse ham og Høyre, fordi de hadde refset Arbeiderpartiet i forbindelse med sakene rundt ishallen og i en skolesak. Lund mener ishockeyklubben han var styreleder for, ble ofret av Arbeiderpartiet i krangelen.

– Påstandene fra Lund er absurde, sier ordfører i Halden, Per Kristian Dahl (Ap) til NRK.

– At vi driver en politikk som skulle være en hevnaksjon mot han og Halden Høyre, det tror jeg alle voksne oppegående mennesker forstår at bare er tull og tøys, sier Dahl til NRK Østfold.

Dahl sier at årsaken til at utbyggerne av ishallen verken fikk skjøtet eller utvidet lånerammen, var at de ikke oppfylte sin del av avtalen.

Også en tidligere regionsjef fra ISS, Thor-Ivar Engebretsen, står i dag fram hos NRK Østfold og mener at problemene med ishallen, og tapet de økonomiske tapene det påførte firmaet, kostet han jobben. Engebretsen sier han stolte på politikerne som sa at ting ville gå i orden. Det gjorde det ikke.

Powered by Labrador CMS