Nyheter
Lange, flate innlegg
FREDRIKSTAD: Det er ikke akkurat hjemmekampstemning når Fredrikstad bystyre møtes til dyst. Men lange, flate innlegg fra både vingene og bakerste benk er det mer enn nok av.
15 saker ligger klare til avspark da Fredrikstad bystyre drar i gang kampen. Det handler blant annet om krav til overvannshåndtering og opprettelse av eiendomsselskap. Forsøpling på 17. mai og kraftlinjer på Årum skal også takles. Regionrådets sekretariat må styrkes og diverse referatsaker bankes.
Men den først lange, flate debatten handler om golfbanen til Kong Fredrik II. Senterpartiets Hans Ek går høyt opp på banen og skyter.
- Det er synd å bruke den beste matjorda vi har til golfbane. Det er en overetablering av golfbaner i distriktet, sier Ek, som mener ettertiden vil dømme politikerne hardt om de ikke er like framsynte som han.
En halvtimes kjøretur fra Fredrikstad ligger det allerede fire-fem golfbaner, og mange av dem sliter økonomisk. Men kongens bane skal altså ligge tett på Fredrikstads festningsby, Gamlebyen, og de som skal bore hull i gressplenen, har tro på prosjektet. Varaordfører Ingrid Willoch (H) synes de skal få gjøre som de vil med pengene sine.
- Personlig ville jeg ikke ha satset fem flate øre av mine egne penger på dette, med den overetableringen vi har. Men får de kalde føtter, får vi heller se på bruken av området en gang til senere, sier hun.
Det er ikke første gang bystyret diskuterer golfbanen. Opprinnelig skulle det bli en hel aktivitetspark her. Men den ene aktiviteten etter den andre har falt ut. Golfen står igjen. Frp og Ap er de største golfentusiastene. Det synes SVs Arild Skau er forstemmende.
- Innbyggerne i området får ingenting. Folk i golfklubben får alt, sier han forarget.
Men kanskje er ikke Fredrikstad-flertallet så bakstreverske som Sp og SV skal ha det til. For i planen for golfområdet med omegn er det plass til både nytt sykehjem og utvidet gravlund. Med tanke på hvem det er som spiller mest golf, så kan dette vise seg å bli akkurat den uutnyttede nisjen i marked som generalsekretæren i Golfforbundet forteller Fredriksstad Blad at man bør lete etter.
Vannspeil og kloakk
I Fredrikstad har det vært vått i sommer. Byen har vært plaget av konvektig nedbør, leser vi sakspapirene. Det betyr visstnok sommerregn som kommer ekstremt og støtvis. Det har regnet så mye at kjellerne er blitt fulle av både vann og kloakk. Saken: Infiltrasjon/forsinkelse av takvann - tilleggsbestemmelse til Normalreglementet - utløser en lengre debatt. For bak den noe tekniske overskriften skjuler det seg et forslag om å la vannet renne ut på bakken i stedet for å gå i rørene. Det synes Mariann Hovda (Ap) er en veldig god idé.
- Overflatevann er bare pent. Det er ikke noe problem. Jeg liker å sitte i stua, jeg, og se det regne på overflatevannet, sier hun.
Frps Arvid Vestvik er mer bekymret.
- Det er ikke bare å kappe takrenner og slenge vannet ut. Tenk om dette er ved en fjellskrent, og det bor folk under. Da renner vannet ned til dem, påpeker Vestvik.
KrFs Inger Johanne Stølan Hymer er også begeistret for takrennekapping. Hun tar sin eneste tur til talerstolen denne kvelden for å avlevere følgende motto:
- Det er bedre med søl på overflaten enn kloakk i kjelleren.
Et flertall i bystyret er enige i det. Så ta på deg «gummipæler» neste gang du drar til sommerbyen en regnværsdag.
Kraftlinjer på Årum
Den tredje saken som engasjerer bystyret denne kvelden er kraftlinje på Årum. De går, som så mange andre steder i landet, rett over husene til folk. Årum-folket mener de får kreft av slike boforhold, og vil ha kabelen gravd ned i bakken.
Politikerne har vært i Oslo for å snakke med partikolleger, men til ingen nytte. Og hvem som har snakket med hvem i Oslo, blir vesentlig i denne saken.
Det er igjen Senterpartiets Hans Ek som tar et voldsomt innkast. Han mener administrasjonen har gjorten dårlig jobb i saksframlegget. Konklusjonen om at kommunen ikke kan påta seg kostnaden på 20 millioner for å få kabelen i jorda, synes han er forkastelig. Han synes Frps Vigdis Giltun, som også sitter på Stortinget, kunne ordnet opp i denne saken med folka i Oslo.
- Hans Ek er seg sjøl lik. Han snakker ikke med sine egne i regjering, sier Giltun ergerlig.
- Gjør jeg vel. Skal snakke med Terje Riis Johansen i morgen, jeg, sier Ek.
Til tross for mange flate innlegg og sentring til sentrale myndighet, forblir saken uløst. Kraftlinjene vil fortsatt henge over hodene på Årum-folket og gjøre dem nervøse.