Nyheter
Kan bli regimeskifte i Oslo
Ditlev-Simonsen-saken kan føre til et regimeskifte i Oslo, tror valgforsker.
- Jeg er ikke sikker på hvor mye denne saken har hatt å si for Høyre på landsbasis, men i Oslo hvor det skal svært lite til for å endre maktbalansen i bystyret, står det om marginaler, sier valgforsker Hanne Marthe Narud til NTB.
- Hvis velgerne forlater Høyre, vil det få betydning for hvem som får byrådet, sier hun.
En fersk meningsmåling, som ble presentert i NRK onsdag, viser at Høyre går tilbake 4,6 prosentpoeng og at venstresiden går fram.
Narud er imidlertid varsom med å trekke for bastante konklusjoner på grunnlag av én måling.
- Jeg har fulgt med på Oslo-målingene, og partiet ser ut til å gå fram eller tilbake på annenhver måling, sier Narud.
Både Høyre og de andre politiske partiene håper at Ditlev-Simonsen-saken er lagt død etter at han valgte å gå av som Oslos ordfører onsdag ettermiddag.
Narud tror at dette ønsket vil bli oppfylt og sier det var klokt av Ditlev-Simonsen å gå av.
- Dette har vært en ulykkelig sak for Høyre. En ting er saken i seg selv. En annen ting er at den har vist at ikke alt går på skinner mellom Høyre sentralt og Oslo Høyre, selv om Erna Solberg til slutt nok fikk det som hun ønsket, sier Narud.
- Trist, men klokt, lød meldingen fra Erna Solberg onsdag kveld.
- Når Ditlev-Simonsen velger å gå av som ordfører, håper jeg også at denne saken kan legges død. Nå er det tid for å bruke alle krefter på det denne valgkampen først og fremst skal handle om, sier hun.
Byrådsleder Erling Lae sier det er trist at ordføreren går av.
- Vi har hele tiden stilt oss bak ham og jeg respekterer den beslutningen han har tatt, men uansett valg ville vi ha støttet ham, sier Lae.
I sin redegjørelse onsdag kveld understreket Ditlev-Simonsen at han ikke hadde blitt presset til å gå av, verken av partiet sentralt eller i Oslo.
- Dette er min beslutning, og bare min, slo han fast.Han sa imidlertid at holdningen til Arbeiderpartiet og Sosialistisk Venstreparti hadde vært med på å få han til å si nei til å fortsette. I forretningsutvalget mandag sa disse partiene at ordføreren burde gå av.
- For en ordfører som i tolv år har forsøkt å være samlende, har det veiet svært tungt at de to store partiene på venstresiden ønsker at jeg skal gå av, sa han.
Opposisjonen mener Ditlev-Simonsens beslutning er klok, men Aps byrådslederkandidat, Rune Gerhardsen, tar ikke ansvar for avgangen.
- Vi ga ordføreren et råd mandag. Siden den gang har vi vært musestille om saken. Men det var helt nødvendig at ordføreren gikk av. Det er en alvorlig ting for en politiker å unndra skatt. Redegjørelsen viser at det ikke var noen glipp, men en bevisst handling, sier Gerhardsen.
Han sier det er den interne debatten i Høyre, med sterke meningsforskjeller, som førte til at Ditlev-Simonsen tok sitt valg.