Nyheter

Hiam Al-chirout ble årets innvandrerkvinne

Hiam Al-chirout er utpekt til årets innvandrerkvinne 2009 av magasinet Utrop.

Publisert Sist oppdatert

– Denne prisen betyr mye, ikke bare for meg, men for alle kvinner fra Midtøsten. Dette er et bevis på at mitt arbeid blir satt pris på, sier Al-chirout til Utrop.

Den norsk-syriske kvinnen klarte ikke å holde tårene tilbake da hun fredag fikk beskjeden om kåringen som gjøres i forbindelse med kvinnedagen 8. mars.

Kriteriene for innvandrerkvinne fastslår at vinneren skal være en kvinne med etnisk minoritetsbakgrunn som har gjort noe spesielt i løpet av 2009 for å vesentlig forbedre innvandrerkvinnenes situasjon, eller det kan være en minoritetskvinne som har fått til suksess i karrieren, i samfunnsdebatten eller på andre måter har utmerket seg som en positiv rollemodell.

Al-chirout har blant annet fått Vestfolds likestillingspris i 2007.

– Gjennom kurset «Innvandrerkvinner kan» bidrar hun til svømmeopplæring, arabiskundervisning og motiverer innvandrerkvinner til å bli mer aktive i det norske samfunnet, heter det blant annet i begrunnelsen.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS