Nyheter

Frp på stedet hvil i Møre og Romsdal

Fremskrittspartiet står på stedet hvil i sitt fremste fylke, Møre og Romsdal, der partiet har seks ordførere inneværende periode.

Publisert Sist oppdatert

Ved fylkestingsvalget i Møre og Romsdal fikk Fremskrittspartiet 20,6 prosent av stemmene, som er en tilbakegang på 0,1 prosentpoeng. Partiet står fortsatt meget sterkt i en rekke kommuner, særlig på Sunnmøre. I Industrikommunen Stranda fikk partiet 47,5 prosent av stemmene, en stor personlig triumf for sittende ordfører Frank Sve (Frp).

- Et veldig bra valg for oss, sier Sve til NTB. Han tror at satsing på næringsliv og næringsutvikling, og at det har lyktes å snu befolkningsnedgangen, er faktorer som har betydd mye for resultatet.

Hvor mange ordførere partiet kan få, i tillegg til i Stranda, tør Sve foreløpig ikke uttale seg for sikkert om. I tillegg til å være ordfører i Stranda, er han også leder av partiets fylkesstyre.

I Sula er Fremskrittspartiets Ronny Harald Blomvik valgt som ordfører med 58,7 prosent av stemmene ved direkte ordførervalg. I Ørskog har Thorbjørn Fylling fått 43,8 prosent av stemmene ved det direkte ordførervalget. Partiet oppnådde over 25 prosent av stemmene ved kommunevalget i Stranda, Sula, Skodje, Ørskog, Ørsta, Ålesund, Vestnes og Fræna.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS