Nyheter
Flere sier ja til ett Agder
Flere kommuner i Aust-Agder ønsker nå sammenslåing med Vest-Agder.
I går sa ordførerne i Gjerstad, Vegårshei og Tvedestrand klart ja til ett Agder-fylke, dette til tross for at disse kommunene ligger øst i Aust-Agder, der motstanden mot sammenslåing er størst.
I slutten av mai vedtok bystyret i Lillesand, med ordfører Arne Thomassen i spissen at de går inn for ett Agder-fylke. Hvis ikke prosessen med sammenslåing kommer i gang, vil Lillesand søke overgang til vest. Dette har også flere andre kommuner i Aust-Agder signalisert.
Ifølge Fædrelandsvennen er det nå bare ordførerne i tre kommuner i Aust-Agder som sier klart nei til ett fylke. Det er ordførerne i Risør, Åmli og Froland.
Arendal, og det gamle motsetningsforholdet mellom Arendal og Kristiansand, har vært en av de største bøygene for en fylkessammenslåing. Men i går signaliserte varaordføreren i Arendal, Tormod Vågsnes (KrF), at også han vil ha denne saken på dagsordenen.
- Men vi er skeptisk til å stresse mot en avklaring innen 2011, sier Vågsnes.
Fylkesordfører Laila Øygarden (KrF) i Aust-Agder lover at sammenslåingssaken skal opp i fylkesutvalget over sommeren, da med tanke på å nedsette et utvalg som kan se på muligheten for sammenslåing.