Nyheter

Færre søker støtte til bygdeutvikling

Antall søknader til bygdeutvikling har sunket med nesten 30 prosent. Nå bør potten økes, mener bondeorganisasjonene.

Publisert Sist oppdatert

I årets første tre måneder mottok Innovasjon Norge 742 søknader om Bygdeutviklingsmidler (BU-midler). Det er 28,5 prosent færre enn i samme periode i fjor.

Bondeorganisasjonene mener å ha forklaringen - og løsningen:

- Bøndene lar være å søke fordi de har gitt opp håpet om å få tilskudd. Potten er for liten. Finanskrisen gjør nok også at mange har lagt prosjekter på is. Derfor krever vi en ekstra pakke, sier leder Pål Haugstad i Norges Bondelag til Nationen.

Direktør Inger Solberg ved avdeling for landbruk og marin i Innovasjon Norge er langt på vei enig og sier at tallet på søknader er en dårlig indikasjon på behovet for midler.

Så langt i år er 64 millioner kroner av totalt 300 millioner kroner i BU-midler delt ut. Rammen ble sprengt allerede i årets første kvartal.

Norges Bondelag og Norsk Bonde- og Småbrukarlag krever nå en investeringspakke på 425 millioner kroner for å avdempe virkningene av finanskrisen i landbruket.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS