Nyheter

Ap-krav om å splitte Helse Sør-Øst

Arbeiderpartiets fylkeslag i Aust-Agder, Telemark og Vestfold vil dele Helse Sør-Øst i tre deler. Forslaget blir fremmet under Ap-landsmøtet som starter torsdag.

Publisert Sist oppdatert

– Helse Sør-Øst som omfatter ti fylker og har et pasientgrunnlag på 2,6 millioner mennesker, er en gigant innen helsetilbudet, heter det i fellesforslaget.

De tre fylkeslagene vil ha mindre markedsstyring og større politisk kontroll med sykehussektoren, og krever full evaluering av foretaksmodellen.

Det foreligger en rekke lignende forslag til Ap-landsmøtet. I og med at regjeringspartnerne SV og Sp går inn for en ny organisering av sykehusene, kan konsekvensen bli at de fire regionale helseforetakene blir lagt ned.

– Vi foreslår å legge ned de regionale foretakene fordi vi ønsker politisk styring. Helse-Norge er nå i byråkratiets hule hånd, sa leder av Buskerud Ap, Bjørn Tore Ødegården, til Dagbladet i forrige uke.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS