Nyheter
Andøy trenerer
HARSTAD: Nordnorsk mottakssenter AS mener Andøy kommune prøver å hindre at de får drive asylmottak.
To private tilbydere la inn anbud på mottaksdrift i Andøy. Anbudet fra Nordnorsk mottakssenter ble forkastet med den begrunnelse at kommunen ikke har godkjent bruksendring for mottaksdrift i den tidligere militærleiren i Skarsteinsdalen. Høringsrunder og nabovarsling er dermed nødvendig. Slikt tar tid, mer tid enn UDI har.
- Andøy kommune med Solsvik i spissen har trenert og gjort alt som står i deres makt for at vi ikke skulle vinne fram med vårt anbud i Skarsteinsdalen, sier Jan-Ove Edvardsen i Nordnorsk mottakssenter.
Han er «mildt sagt sjokkert» over det han kaller trenering fra kommunens side, og beskriver Høyre-ordfører Jonni Solsvik som «rødere enn noen sosialist».
- Kommunen gjør alt for å stoppe drift av et privat selskap i samme anlegg der de selv forsøkte å få til en avtale med UDI. Det er hovedessensen i det som frustrerer oss. Og ikke minst at det er en Høyre-ordfører som står bak denne treneringen.
Nordnorsk mottakssenter kjøpte cirka 27.000 kvadratmeter bygningsmasse i Skarsteinsdalen da kommunen ikke kom til enighet med UDI.
- Tilbuet som Andøy kommune ga til UDI var dobbelt så dyrt som det vi private aktører ligger på. Det må jo kunne kalles et paradoks at kommunen sier nei til skatteinntekt fra mellom 30 og 35 stillinger som vår drift kunne gitt, og 20-25 millioner kroner som asylsøkerne ville lagt igjen på Andenes - bare fordi det er en privat aktør som ønsket å stå for driften.
Ordfører Solsvik har en annen begrunnelse.
- Innholdet i tilbudet skal være avgjørende. Og kommunen skal være i stand til å gjøre en skikkelig jobb. Dette er ikke et spørsmål om offentlig eller privat drift. Men skal anlegget drives i Skarsteinsdalen, ønsker jeg ikke annet enn offentlig drift, på grunn av de spesielle utfordringene vi har her. Blant annet driver vi vår ungdomsskole der, i påvente av nybygging i sentrum, sier Solsvik.