Nyheter
Vedtok karakterer i barneskolen
Bystyret i Kristiansand vedtok i ekspressfart å innføre karakterer på 7. trinn.
Forslaget ble fremmet som en interpellasjon i bystyret av Steinar Bergstøl Andersen (Frp) og vedtatt uten å ha vært innom oppvekststyret, skriver Fædrelandsvennen.
Fra høsten får 7.-klassinger karakterer i norsk, engelsk og matematikk. Ordningen skal evalueres etter ett år.
– Dette var en kjempeopptur, sa Andersen, etter at vedtaket var fattet.
Han mener det var nødvendig å fatte vedtaket så rask for å kunne gjennomføre det fra høsten.
Kristiansand følger dermed etter Oslo, som skal gjennomføre et prøveprosjekt med karakterer på 7. trinn.
Forslaget ble vedtatt med 27 mot 26 stemmer i bystyret. Én av dem som stemte mot, var Aps Ingrid Brun Wisløff Jæger. Hun synes det er merkelig at en prinsipielt viktig sak ble fremmet som et benkeforslag.
– Det er en ganske original måte å innføre et nytt karakterprinsipp Det gjenstår jo å se om de får lov. Det er i strid med opplæringsloven, mener Jæger.