Nyheter

Trenger 800 flere i barnevernet

Antall meldinger til barnevernet øker uten at kommunene ansetter flere. Nå krever Fellesorganisasjonen øremerkede midler til barnevern. - Uaktuelt, sier statsråd Karita Bekkemellem (Ap).

Barnevernet fikk inn 3.000 flere meldinger i 2006 enn året før. For at barnevernet skal greie å håndtere arbeidsmengden, trengs 800 nye ansatte i løpet av de neste tre årene.

Det mener Fellesorganisasjonen (FO), som blant annet organiserer barnevernspedagoger og sosionomer.

Randi Reese, leder i FO, oppfordrer barne- og likestillingsministeren til å gå i bresjen for et nasjonalt krafttak, som sikrer flere barnevernsarbeidere og sosialarbeidere i det kommunale barnevernet.

- Bekkemellem må øremerke midler til kommunene, slik at vi får inn flere ansatte. Behovet vårt er peanøtter i forhold til de 10.000 nye, varme hendene de rødgrønne skal ha inn i pleie- og omsorg, sier Reese.

FO-lederen mener det finnes nok utdannede barnevernspedagoger og sosionomer som kan tre inn i barnevernstjenesten når som helst.

- Problemet er at kommunene ikke bruker de økte rammeoverføringene fra staten til å styrke barnevernstjenesten, sier Reese. Hun støtter seg til en fersk KS-undersøkelse som viser at kun 34 prosent av kommunene sier de har brukt penger på å utvide tilbudet i barnevernet, etter at de fikk økte rammeoverføringer fra staten.

- Må prioritere

Men barne- og likestillingsministeren loven ingen drahjelp til kommunene. Hun poengterer at barnevern er en lovpålagt del av kommunenes ansvar, og at finansieringen derfor må skje gjennom rammebevilgningene.

- Men kommunene må prioritere barnevernstjenesten tilstrekkelig. Dette er ingen frivillig ytelse, sier Bekkemellem til Kommunal Rapport.

Statsråden sier hun savner et sterkere lokalpolitisk engasjement for barnevernet og vil ta dette opp med kommunene, i samarbeid med KS.

Hun mener det økende påtrykket mot barnevernstjenesten vitner om et barnevern med økte ressurser og stadig bedre samarbeid med andre tjenester.

- Men vi vet for lite om årsakene bak denne økningen. Derfor vil vi sette inn forskningstiltak for å få mer kunnskap om dette, sier hun.

Randi Reese i FO forklarer barnevernets økende saksmengde, skyldes at terskelen for å melde fra er blitt lavere.

- Jeg tror flere ser at barnevernet kan være en ressurs. Foreldre, barn og den øvrig familie utgjør en stor andel av dem som melder fra, sier hun.

Powered by Labrador CMS