Nyheter
Svake elever skal få ekstraundervisning
Faglig svake elever på 10. trinn skal få åtte til ti timer ekstra undervisning per uke det siste halvåret i grunnskolen.
Tiltaket er et treårig prosjekt som Kunnskapsdepartementet har bedt kommunene og fylkeskommunene samarbeide om.
Én av tre elever fullfører ikke videregående skole, og hensikten med prosjektet er å lette overgangen mellom ungdomsskole og videregående skole.
Fylkeskommunene er bedt om å starte et samarbeid med de mest folkerike kommunene i sitt fylke innen 15. november. Erfaringer fra dette samarbeidet skal danne grunnlaget for en opptrapping til samarbeid med alle kommunene i løpet av 2012 og 2013.
Prosjektet innebærer at 10 prosent av de faglig svake elvene skal få åtte til ti timer intensiv opplæring per uke. Departementet ønsker at undervisningen i størst mulig grad skal være i norsk, matematikk og engelsk. Kommunene skal få bestemme selv hvordan de vil gjennomføre den.
Fylkeskommunene og kommunene som deltar vil få 1 million kroner hver til prosjektledelse.
Prosjektet er en del av satsingen «Ny GIV» –Gjennomføring i videregående opplæring – som ble lansert i høst. 425 millioner kroner er satt av til dette på neste års statsbudsjett.
Vil være med
Det er store forskjeller mellom fylkene når det gjelder frafall i videregående skole. De tre nordnorske fylkene har et spesielt høyt frafall. I Finnmark gjennomfører kun 50 prosent av elevene, i Nordland og Troms 60 prosent.
Tor Fredriksen, nestleder for barn og ungsektoren i Alta, synes det nye tiltaket er positivt.
– Vi har allerede meddelt Finnmark fylkeskommune at vi vil være med, sier han til Kommunal Rapport.
– Er det ikke sent å starte intensivundervisning det siste halve året på grunnskolen?
– Det gjenstår å se. Forhåpentlig vil tiltaket virke positivt. Uansett om det kommer sent eller tidlig, er det bedre enn ingenting.
Alta har ennå ikke bestemt om ekstraundervisningen skal skje i den i ordinære skoletiden eller ikke.
– Det blir vel ikke på lørdager?
– Nei, det blir det helt sikkert ikke. Man trenger ikke være spåmann for å se at forlenget skole på lørdager ikke er det mest optimale for denne målgruppa, sier Fredriksen.