Nyheter

Mindre uro i skolen

Det er blitt litt mindre uro i klasserommene, viser årets resultater fra Elevundersøkelsen.

Publisert Sist oppdatert

Færre elever enn før oppgir at lærerne «svært ofte eller alltid» må bruke mye tid på å få ro i klassen. 12 prosent av elevene opplever det slik i 2010, mot 14 prosent i 2009.

Samtidig er det færre elever enn før som oppgir at de blir forstyrret av andre elever, eller at de selv forstyrrer andre.

– Uro i klasserommet er en av tidstyvene i skolen. Derfor er det veldig positivt at Elevundersøkelsen viser tegn til mindre uro i klasserommene. Vi vet at god klasseledelse og god undervisning tilpasset den enkelte, er med på å hindre bråk og uro. Det er gledelig at satsingen på dette begynner å vises, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen i en pressemelding.

Rundt 300.000 elever svarer årlig på spørsmålene i Elevundersøkelsen, som er obligatorisk på 5., 7. og 10. trinn, samt på Vg1.

Årets resultater viser også at trivselen i norsk skole øker, fra et allerede høyt nivå. 40 prosent av elevene svarer at de trives svært godt i 2010, mot 37 prosent i 2009. Til sammen svarer nær ni av ti elever at de trives godt eller svært godt på skolen.

Dugnad mot mobbing

Kunnskapsministerens bekymring er at andelen elever som oppgir at de mobbes, ikke går ned. 5 prosent av elevene at de blir mobbet én gang i uken eller oftere.

– Jeg hører regelmessig historier fra mobbeofre om hvor ødeleggende mobbing er. Vi har nå satt i gang en rekke tiltak som vil virke på sikt. Jeg har startet et samarbeid med alle fylkene om en forsterket og bedre koordinert innsats mot mobbing. Dette blir en nasjonal dugnad etter samme modell som vi brukte for å få på plass full barnehagedekning. Det virket da, og vi skal få det til å virke nå også, sier hun.

Det psykososiale miljøet er tema for det nasjonale tilsynet med skolene både i år og neste år. Statsråden vurderer også å etablere et elevombud, slik de har i Sverige.

Powered by Labrador CMS