Nyheter
Matteeksamen til stryk i nynorsk
20 rene språkfeil i nynorskutgaven av årets matematikkeksamen er hårreisende og resultat av en dårlig holdning, mener direktør Sylfest Lomheim i Språkrådet.
Lektor Trond Otto fra Sola i Rogaland ble sjokkert da han fant feilene i 10. klasseoppgaven som Utdanningsdirektoratet har sendt ut.
- Flere av elevene mine kunne skrevet denne eksamensoppgaven bedre enn Utdanningsdirektoratet har fått til, sier Otto til Stavanger Aftenblad.
Særlig er han frustrert over alle bokmålsordene som har sneket seg inn i teksten.
Blant feilene er «hvor» i stedet for «kor», «tall» i stedet for «tal», «gutter/guttar» for «gutar» og «utenfor» for «utanfor».
Direktør Sylfest Lomheim i Språkrådet etterlyser en god språkholdning.
- Dette ville ikke skjedd i gamle dager. Dette er et resultat av dårlig holdning til språket. Det er nedslående. Utdanningsdepartementet bør legge seg flat. Dette er rett og slett hårreisende, sier Lomheim.
Utdanningsdirektoratets pressekontakt, Kristine Strømmen, opplyser at alle eksamensoppgaver språkvaskes av eksterne fagpersoner og at direktoratet ikke fått andre henvendelser om denne oppgaven.
(©NTB)