Nyheter

Lang ventetid på PPT-hjelp

Barn og unge som trenger spesialundervisning, må vente opptil ett skoleår for å få hjelp.

Publisert Sist oppdatert

Det viser en undersøkelse som NRK har gjort av Pedagogisk-psykologisk tjeneste (PPT) over hele landet.

I undersøkelsen svarer seks av ti PPT-kontor at barn og unge må forvente å stå på venteliste lengre enn tre måneder. I Vesterålen må skoleelever vente i minst ni måneder før de får hjelp.

Et klart flertall viser også til en kraftig økning i antall saker de siste fire årene, uten at tallet på ansatte er økt tilsvarende.

- Helt uakseptabelt, sier generalsekretær i dysleksiforbundet Marianne Grønner. Hun mener mange kommuner bryter opplæringsloven.

Det er kommunene som er ansvarlig for driften av PPT-kontorene. Direktør for utdanning i KS, Eva Lian, innrømmer at situasjonen er bekymringsfull.

- Vi ser ei samfunnsutvikling som stiller stadig større krav og har stadig større forventninger til hva som kan bli gjort for den enkelte elev, sier Lian til NRK.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS