Nyheter
Frykter lærermangel etter søkersvikt
Stadig færre ønsker å bli lærer. Søkertallene til landets lærerutdanninger viser at det snart er færre søkere enn studieplasser.
Utdanningsforbundet mener tallene er dramatiske, skriver Dagbladet.
- Enten får regjeringen slutte å prate om en skole i verdensklasse, eller så får de sette i verk tiltak for å snu denne utviklingen, sier nestleder Per Aahlin i Utdanningsforbundet.
Ifølge forbundet vil Norge mangle om lag 1.000 lærere i forhold til behovet de nærmeste årene. Økt behov for lærere på grunn vedtak om høyere timetall i grunnskolen er ikke tatt med i denne beregningen.
- Situasjonen er dramatisk. Det er ikke lenger attraktivt å bli lærer, og det ser ut til at flinke elever som går ut fra videregående, ikke engang tenker på å bli lærer, sier Ahlin.
I 1997 var det 2,5 studenter per studieplass som hadde lærerutdanningen øverst på sin søkerliste. I dag er det 1,2 studenter per studieplass. Til sammenligning er det ti søkere per studieplass i Finland.
Aahlin mener lønn er helt avgjørende for å lokke flere til læreryrket.
(©NTB)