Nyheter

Barnehageansatte kan ikke norsk

Mange barnehageassistenter i Oslo kan ikke godt nok norsk. Barnehageansatte som skal gi barna et språkløft, behersker selv ikke språket.

Publisert Sist oppdatert

– Det er stor frustrasjon blant en del pedagogiske ledere som synes det er vanskelig å samarbeide innad i barnehagen når ikke alle ansatte behersker norsk, sier Hanne Brunvoll, leder av barnehageseksjonen i Utdanningsforbundet Oslo.

Utdanningsforbundet Oslo mener det vil være umulig å gjennomføre et språkløft og heve kvaliteten på innholdet i barnehagene, slik kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV) har varslet, uten flere førskolelærere. Oslo-barnehagene mangler i dag omkring 1.000 førskolelærere. Men det er ikke hele problemet.

– Språkmangler hos barnehagepersonale gjør det også vanskelig å kommunisere med foreldrene og formidle viktig informasjon om barna i en del barnehager, sier Hanne Brunvoll.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS