Nyheter

Ashok tapte i retten

Utvisningen av den tamilske gutten Ashok (14) som bodde i Lørenskog var riktig, har Oslo tingrett slått fast.

Publisert Sist oppdatert

Ashok ble sendt ut av Norge i mai 2006, nesten fire år etter at han kom hit. Årsaken var at utlendingsmyndighetene anså gutten, som var ni år da han kom til Norge, for å være et såkalt ankerbarn som ble sendt i forveien slik at de øvrige familiemedlemmene kunne komme etter.

Men både vennene hans og hele formannskapet i Lørenskog kommune mener at Utlendingsnemnda (UNE) har tatt feil. Med støttespillernes hjelp saksøkte 14-åringen myndighetene for brudd på FNs barnekonvensjon.

Oslo tingrett har imidlertid konkludert med at reglene ikke er brutt.

- Til tross for tilknytningen til Norge og botiden her, kan det ikke uten videre legges til grunn at det vil være til barnets beste å bli innvilget opphold i Norge, står det i dommen.

Oslo tingrett fastslår også at foreldre noen ganger sender barn til utlandet i håp om at de skal få en bedre tilværelse, og uten at foreldrene selv nødvendigvis har et ønske om å reise etter.

- Også slike tilfeller må det være et innvandringspolitisk ønske om å motvirke, hvilket tilsier at slike barn returneres så langt det er mulig, skriver dommer Per Gammelgård.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS