Nyheter

Angriper statsråden om barnevern

400 nye stillinger i barnevernet vil trolig ikke bedre situasjonen om ikke kommunene tar mer ansvar, sier barneminister Audun Lysbakken (SV) til NRK. Men KS-lederen mener statsråden mangler kunnskap om kommunene.

Publisert Sist oppdatert

– Jeg er bekymret for at pengene regjeringen bevilget til barnevern i år ikke blir fulgt opp av kommunene. Om det ikke åpnes for flere stillinger i kommunene må vi ta andre grep for å sørge for at pengene blir brukt til det de er ment til, sier barne- og likestillingsministerAudun Lysbakken.

Men KS-leder Halvdan Skard mener det ikke er kommunenes feil at det går dårlig med barnevernet, og han mener Lysbakken har for dårlig kunnskap om Kommune-Norge.

– Jeg tror ikke at barna er tjent med at stat og kommune skylder på hverandre. Vi må samarbeide til det beste for barna, sier Halvdan Skard til NRK. Han sier at KS kjenner situasjonen i Kommune-Norge bedre enn statsråden, og at Lysbakken skal få informasjon om hvordan ting henger sammen.

Verst i Nord-Trøndelag

Regjeringen har økt grunnbemanningen i barnevernet med 400 nye stillinger, men midlene er ikke øremerket. Rådgiver hos Fylkesmannen i Nord-Trøndelag, Kirsti Myrvang er redd midlene ikke kommer fram.

– Vi er lovt 400 nye stillinger i barnevernstjenesten, men vi ser ingen resultater fra kommunenes side, sier Myrvang, som nå åpner for å straffe verstingkommunene.

Ifølge statistikk er Nord-Trøndelag det fylket i landet som har lavest bemanning i barneverntjenesten.

Som Kommunal Rapport skriver i dagens papirutgave er Midtre Namdal samkommune landets mest underbemannede barnevernstjeneste. Resultatet er at tidsfrister brytes og saker henlegges fordi de er blitt for gamle.

– Kommuneledelsene har ikke tatt alvoret innover seg når de ikke åpner opp for flere stillinger, sier rådgiver hos fylkesmannen, Kirsti Myrvang til NRK.

Powered by Labrador CMS