Nyheter

Advarer mot dobbeltroller i barnevernet

Psykologer har for tette bånd til barnevernet, mener psykolog Joar Tranøy. - De godt betalte oppdragene gjør at psykologene skriver det oppdragsgiver vil.

Barne- og likestillingsdepartementet (BLD) jobber i disse dager med å kvalitetssikre standarden på sakkyndige rapporter i barnevernssaker. Joar Tranøy, som jobber som pedagogisk-psykologisk rådgiver i Oslo kommune, er sterkt kritisk til i det hele tatt å bruke psykologer i barnevernssaker.

- Barnevernstjenesten er interessert i å finne psykologer som støtter deres teori. Psykologene får godt betalt for å være sakkyndig og gjør det som må til for å få flere oppdrag. Det er vanskelig å få tillit til psykologer som har mange oppdrag for barnevernet, sier Tranøy.

Sakkyndig

Tranøy har vært sakkyndig i barnevernssaker tidligere, men han har vært mest engasjert som psykolog på vegne av pårørende som er eller har vært i kontakt med barnevernstjenesten. Det er på bakgrunn av denne erfaringen han uttaler seg til Kommunal Rapport.

Tranøy har gått gjennom 37 saker fra 2000 til 2004 som resulterte i omsorgsovertakelse i Fylkesnemnda for barnevernssaker. Undersøkelsen ble publisert i en forskningsrapport til Nordisk samarbeidsråd for kriminologi.

- Et gjennomgående mønster i utredningene var at de manglet metodisk, kritisk kontroll av feilkilder når det gjelder observasjoner, tester og vurdering av utsagns pålitelighet og gyldighet. Foreldre ble dessuten beskrevet med overveiende negative egenskaper, mens fosterforeldrene ble beskrevet med positive karaktertrekk, oppsummerer Tranøy.

Begge sider av bordet

Tranøy er kritisk til at psykologene sitter på begge sider av bordet i barnevernssaker.

- I det ene øyeblikket er de sakkyndige i saker for barnevernstjenesten, i det neste er de sakkyndig medlem av fylkesnemnda eller domstolen som skal avgjøre sakene.

Tranøy vil ha psykologene bort fra barnevernssystemet. I stedet vil han at fylkesnemndene og domstolene legger større vekt på vanlige vitner, som i straffesaker.

- Psykologene er blitt et moderne presteskap som skal ha løsningen på alt i livet. De har fått en altfor høy, legitim status, mener han.

Georg Kvande i advokatfirmaet Kvande og co. i Oslo, støtter Tranøy fullt ut. Kvande har ført mellom 15 og 20 saker for foreldre som har mistet foreldreretten.

Han mener det er uhyre vanskelig for foreldre å vinne fram mot offentlige myndigheter.

- Det er de samme psykologene som går igjen i alle saker. De sier det samme. Det foreldrene forteller blir vrengt og vridd i barnevernets favør. Det er rene bestillingsverk, sier Kvande. Han mener de lidende i barnevernssaker, barna og foreldrene, ikke blir tatt hensyn til.

God nok jobb

Kommuneadvokat Hans Bendiksby i Oslo kommune tror Tranøy og Kvande er alene om å sette spørsmålstegn ved troverdigheten til psykologer i barnevernssaker.

- Jeg tror ikke deres oppfatning deles av andre. Jeg opplever psykologene i barnevernssaker som samvittighetsfulle og troverdige.

Han avviser at psykologene har dobbeltroller.

- Det er ikke de samme sakene de utrede for barnevernstjenesten som de er med og avgjør i fylkesnemnda eller i domstolen. Psykologers rolle i barnevernssaker er uproblematisk, sier advokaten.

Powered by Labrador CMS