Nyheter

100.000 kroner i sekken for skoleelever i Bamble

Fem grunnskoler i Bamble kommune i Telemark ble de heldige vinnerne av Gullsekken 2008. og får 100.000 kroner å bruke til kulturelle formål.

Publisert Sist oppdatert

Gullsekken deles i år ut for andre gang og, er Den kulturelle skolesekkens egen pris. Utdelingen fant sted i Bergen Kunstmuseum mandag ettermiddag.

Også beste kulturelle produksjon belønnes med en Gullsekk fylt med 100.000 kroner. Denne sekken gikk til «Asylsøkere», en animasjonsfilm av Kaja Wright Polmar og Mats Grorud fra Akershus.

Prisene ble overrakt av Sissel Kyrkjebø og administrerende direktør i Norsk Tipping Axel Krogvig. Sissel Kyrkjebø opptrådte også sammen med barna og sang «Kom mai du skjønne milde».

Juryen mener

I begrunnelsen for å gi prisen til den sju minutter lange «Asylsøkere» heter det at den er velegnet for alle alderstrinn.

- Den er rørende, klok og morsom, den tar opp et viktig tema og burde være obligatorisk for både voksne og barn. Kunstnerne som står bak produksjonen, har noe på hjertet og benytter animasjonens muligheter til å fortelle en viktig historie, konstaterer juryen.

I filmen leker en gjeng barn asylmottak i bakgården, og alle må «søke om asyl» ved å fortelle en god historie for å komme inn. I tilknytning til filmen har Grorud laget et opplegg der elevene får innsikt i arbeidet med å utvikle en animasjonsfilm og om filmens aktuelle tema.

Jobbet systematisk

De fem grunnskolene i Bamble kommune har i flere år arbeidet svært systematisk og godt med forankring i Den kulturelle skolesekken. Selv om prisen formelt sett skal gå til bare én skole, har juryen i år valgt å kåre alle fem skolene i kommunen til vinner, fordi det arbeidet som er gjort over lang tid viser en eksemplarisk forvaltning av midlene i Den kulturelle skolesekken.

Foruten skolene i Bamble kommune, var Tylldalen skole, Tynset, Søre Ål barneskole, Lillehammer og Lillesand ungdomsskole i Lillesand kommune nominert til prisen.

Den kulturelle skolesekken har de siste fire årene hatt et samarbeid med Festspillene i Bergen om et Nystemtseminar der nominerte barn og unge møter kunst og kunstnere og får oppleve Bergen under Festspillene.

- Mange av barna har trolig ikke vært i Bergen tidligere, sier sekretariatsleder Astrid Holen i Den kulturelle skolesekken til NTB.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS