Nyheter

Får GPS-merke demente

Datatilsynet har gitt Sør-Varanger kommune tillatelse.

Publisert Sist oppdatert

I mars søkte Sør-Varanger kommune Datatilsynet om å få GPS-merke demente pasienter. Avisa Finnmarken melder  at kommunen nå har fått tillatelse. Betingelsen er at den demente selv samtykker.

– Vi kan ikke spore noen uten at de forstår hva dette innebærer og samtykker til det. Pårørende kan gjøre det i privat regi, men det stilles større krav til oss som offentlig myndighet, sier prosjektleder Trond Bernhardsen i Sør-Varanger til Finnmarken.

Kommunen vil kjøpe tre enheter for å spore brukerne, og leter nå etter tre personer som kan tenke seg å prøve ut teknologien. De som skal være med, må bo sammen med et familiemedlem eller være under daglig tilsyn av hjemmebaserte tjenester. Og de må selvfølgelig like å bevege seg utenfor hjemmet sitt. Bernhardsen håper at brukerne vil føle seg tryggere når de går ut med denne teknologien.

GPS-teknologi er allerede tatt i bruk både i Danmark og Storbritannia, og både brukere og pårørende skal være fornøyde.

Powered by Labrador CMS