Nyheter

Sykehusene mangler en halv milliard til lønn

Lønnsoppgjøret i år ble dyrt for norske sykehus som nå mangler nesten en halv milliard kroner til lønn på årets budsjett.

Publisert Sist oppdatert

I årets statsbudsjett ble det lagt til grunn at lønningene ved sykehusene skulle øke med 5 prosent. Resultatet ble et lønnsoppgjør på 6 prosent.

Konsekvensen er at sykehusene nå mangler 470 millioner kroner for å få endene til å møtes på lønnsbudsjettene. Det kommer fram i brev de fire helseregionene har sendt til helseministeren. Størst er spriket ved sykehusene i Helse sør-øst som mangler 247 millioner kroner, melder Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Ullevål universitetssykehus alene går på en lønnssprekk på 23,3 millioner kroner

- Vi har kjørt på sparebluss hele året, og har tatt med lønnskostnadene i spareplanen for høsten, sier administrerende direktør Tove Strand ved Ullevål universitetssykehus til Dagsavisen.

Strand innrømmer at flere pasienter nå må belage seg på lengre ventelister

- Ventetiden for pasienter som ikke har høy prioritet vil bare fortsette å øke, fastslår hun.

Statssekretær Dagfinn Sundsbø (Sp) i Helsedepartementet erkjenner at lønnsoppgjøret ble dyrere enn budsjettert.

- Vi har et problem, og ser etter tiltak, sier han til ANB.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS