Nyheter

Strides om pendlerstøtte i Nordland

Frikjøpte fylkespolitikere i Nordland bryter skatteloven, mener kontrollkomiteen i fylkestinget i Nordland.

Publisert Sist oppdatert

Frikjøpte politikere har i mange år fått dekket ekstra bolig av fylkeskommunen og fått støtte til pendling uten at dette er rapportert inn til skattemyndighetene. Lederen i kontrollutvalget, høyrepolitiker Paul Rosenmeyer mener politikerne på fylkestinget ikke burde motta disse ytelsene.

– En av grunnene til at kontrollkomiteen og fylkesrevisjonen har tatt opp denne saken er fordi vi har gitt informasjon om at her er det skatteytere som ikke tilfredsstiller dagens krav til å være pendlere, og således ikke skal få motta disse ytelsene, sier Rosenmeyer til NRK.

På neste fylkesting skal kontrollkomiteen konfrontere fylkesrådet om den mangelfulle oversikten over hvilke representanter som er pendlere og dermed kan heve diettpenger og bo i fylkeskommunal bolig uten at det blir innberettet til skatteetaten

Fylkesrådsleder i Nordland, Odd Eriksen, skal undersøke påstandene til kontrollkomiteen, men mener samtidig Rosenmeyer tar feil.

– Vi mener at vi som fylkeskommune gjør nøyaktig det samme overfor de frikjøpte politikerne som har diett og fri bolig, som storting og regjering gjør overfor stortingsrepresentantene og politikere i regjeringen, sier Eriksen.

Skatt Nord sier til NRK at det er galt av fylkespolitikerne å bruke Stortingets praksis.

Powered by Labrador CMS