Nyheter
Startlån øker kraftig med krisen
Kommunene økte bruken av startlån med hele 17 prosent i 2008, viser nye tall fra Husbanken. Finanskrisen gjør at økningen fortsetter med full kraft inn i 2009.
I kroner innvilget kommunene 581 millioner kroner mer i startlån i 2008 enn i 2007 - totalt over 4 milliarder kroner.
Ordningen skal hjelpe unge og vanskeligstilte med å komme inn på boligmarkedet.
Husbankens nye statistikk, som Kommunal Rapport som første medium presenterer, viser at:
*6.490 personer fikk utbetalt startlån i fjor, en økning på 6,8 prosent.
*Det gjennomsnittlige lånebeløpet økte i fjor med drøyt 53.000 kroner til 618.341 kroner.
*Utlånene ble nær fordoblet for kommunene samlet i Troms og Buskerud.
Krisehjelp
Finanskrisen gjør at kommunene etterspør startlån mer enn noen gang inn i 2009. Bankene er blitt mer restriktive med å gi lån, særlig toppfinansiering. Mange av det raskt økende antallet permitterte og arbeidsledige må refinansiere sine boliglån.
Husbanken har undersøkt utviklingen i årets første måneder med sitt regionkontor på Østlandet. Her har de allerede gitt tilsagn om startlån på nær 1,3 milliarder kroner hittil i år. I hele fjor lånte kommunene 1,7 milliarder kroner.
Administrerende direktør Geir Barvik i Husbanken forventer at pågangen vil fortsette å vokse, fra forbrukerne til kommunene og fra kommunene til Husbanken.
- Startlånet er et av de viktigste virkemidlene for å hjelpe stadig flere grupper mennesker som i disse tider ikke får lån i private banker, understreker Barvik.
2 milliarder mer
Regjeringen styrket Husbankens låneramme med 2 milliarder kroner i krisepakken for en måned siden, opp til 14 milliarder kroner.
Den sosiale boligpolitikken har vært en av Magnhild Meltveit Kleppas (Sp) kampsaker, og kommunalministeren er svært fornøyd med at startlånordningen nå blir brukt av stadig flere.
- Dette er en veldig gledelig melding. Det forteller at flere kommuner, og deres innbyggere, er blitt kjent med ordningen. Det vet jeg at Husbanken og KS arbeider aktiv med.
- Tror du finanskrisen er en årsak til økningen?
- Ja, det gjør jeg. Derfor styrker vi Husbanken i regjeringens tiltakspakke. Særlig får mange som blir arbeidsledige behov for refinansiering, sier Kleppa.
Husbankens direktør er også glad for den økende interessen for startlån, og forsikrer at det ikke skal stå på penger.
- Vi har tidligere sagt at Husbanken har nok penger til å dekke etterspørselen fra kommunene etter dette lånet. Økt ramme innebærer et enda sterkere signal til kommunene om å tilby dette lånet til sine innbyggere, sier Barvik.