Nyheter
Skal tette smutthull for å hindre nye Terra-saker
Kommunaldepartementet vil hindre nye Terra-skandaler og skal tette alle smutthull slik at kommunene ikke lenger kan ta opp lån med sikkerhet i framtidige inntekter.
- Vi vil stoppe praksisen med å investere framtidige inntekter, sier statssekretær Dag-Henrik Sandbakken (Sp) i Kommunal- og regionaldepartementet til Finansavisen.
Det var daværende kommunalminister Erna Solberg (H) som i 2002 åpnet for kommunenes muligheter til å tjene penger på denne måten, da hun overprøvde kommunerevisjonen i Vik kommune i Sogn og Fjordane. Revisjonen var kritisk til kommunens låneopptak med sikkerhet i framtidige kraftinntekter.
Sandbakken sier at ikke bare dette smutthullet nå skal tettes. Hele konseptet med å leke med kommunenes framtidige driftsmidler skal forbys.
- Kommunene skal kun få adgang til å investere penger kommunene allerede måtte ha i kassen, inntekter de har fått gjennom året som har gått eller tidligere år, sier Sandbakken.
Like etter nyttår skal departementet sende ut et høringsforslag om hvordan alle smutthull skal mures igjen.
- Vi vil samtidig gå gjennom alt relevant lovverk. Hvorvidt vi vil foreslå lovendringer, er foreløpig for tidlig å si noe om nå, sier han.
Det foreløpige anslaget for tapet i fire av de åtte berørte kommunene er på 380 millioner kroner. Kommunene i Nordland og på Vestlandet har investert totalt 1,5 milliarder kroner. Tapene må dekkes inn i løpet av to til fire år, noe som kan føre til at kommunene kan bli satt under administrasjon.
(©NTB)